Polacy marnują pieczywo
Aż 60% placówek handlowych codziennie wyrzuca chleb i bułki, a blisko 63% konsumentów wyrzuca pieczywo z różną częstotliwością. Takie dane przekazuje Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Jak podkreśla, przyczynia się do tego nieodpowiednie przechowywanie produktów.
- Foliowanie pieczywa nie jest rozwiązaniem - torebki foliowe w dłuższej perspektywie przyśpieszają rozwój pleśni, po otwarciu chleb bardzo szybko może się "zaparzyć" i zepsuć. Dodatkowo zwykle wcześniej bochenek jest krojony, co automatycznie naraża go na szybsze zmiany jakości – zauważa Beata Ciepła w rozmowie z portalspozywczy.pl.
Jak przechowywać pieczywo?
Zdaniem prezes Federacji Polskich Banków Żywności pieczywo najlepiej przechowywać w ściereczce z naturalnego materiału lub w chlebaku. Niektórzy korzystają z torebek papierowych, ale w nich chleb szybciej wysycha.
Jeśli kupiliśmy za dużo chleba, np. na święta, to warto go zamrozić. Z kolei zeschłe pieczywo, które nie ma oznak zepsucia, warto przerobić na bułkę tartą czy tosty francuskie. Wszystkie te działania utrzymane są w duchu zero waste, by nie marnować jedzenia.
Przed pójściem na zakupy warto sprawdzić zawartość szafek i lodówki, by nie kupować zbędnych produktów, które w przyszłości zapewne pójdą na stratę.
- Nasze indywidualne nawyki mają ogromne znaczenie, bo gospodarstwa domowe generują najwięcej strat żywności - wg danych projektu PROM jesteśmy odpowiedzialni za 60 proc. marnowanej żywności - zaznacza Beata Ciepła.
Zobacz także:
- Niedziele wolne od handlu w 2021 r. Czy 1 sierpnia zrobimy zakupy?
- Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?
- Gdzie są burze, a gdzie najwyższe temperatury w piątek 30.07? Radar pogodowy NA ŻYWO
Zobacz wideo: Polska pachnąca chlebem
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: portalspozywczy.pl