Każdego dnia jesteśmy zasypywani przez tysiące informacji. Jak znaleźć te prawdziwe? W tym może nam pomóc książka "Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń?". O szczegółach jej autor Tim Harford opowiadał w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Jak lepiej rozumieć otaczający nas świat?
Tim Harford jest brytyjskim dziennikarzem oraz autorem wielu książek popularnonaukowych dotyczących głównie ekonomii. Na stałe związany jest z BBC i dziennikiem "Financial Times". Niedawno ukazała się jego najnowsza książka "Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń?". - Książka ma pomóc ludziom zrozumieć świat. Myślenie życzeniowe polega na tym, że widzimy to, co chcemy zobaczyć - podkreślał pisarz w rozmowie z naszym reporterem Marcinem Sawickim.
Harford w swojej książce opisuje niezwykłą historię obrazu, który przez lata uważano za zaginione dzieło Jana Vermeera. - W rzeczywistości autorem dzieła był holenderski nazista. To smutna historia, ale i cenna nauczka. Człowiek, który przekonał świat, że to autentyczny Vermeer, był międzynarodowej sławy ekspertem do malarstwa holenderskiego - mówił dziennikarz.
Jak nie dać się oszukać?
W ocenie Tima Harforda powinniśmy zachować dużą czujność i ostrożnie podchodzić do wszystkich informacji. - Ale uważajmy też na samych siebie. Bardzo często sami siebie oszukujemy i nie chcemy przyjąć pewnych rzeczy do wiadomości - dodał Tim Harford. Dlatego, aby nie dać się oszukać, do każdej informacji należy podchodzić z rezerwą.
Jego zdaniem zanim zaczniemy w coś wierzyć, warto zapoznać się ze wszystkimi badaniami na określony temat oraz danymi liczbowymi. - Musimy zacząć rozumieć, co się za nimi kryje, ale nie po to, żeby udowodnić, że ktoś się myli i nie ma racji. Dzięki tej wiedzy możemy lepiej zrozumieć świat - zaznaczył pisarz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- "Inspirujące kobiety". Olga Legosz wspomina moment, w którym usłyszała diagnozę u córki
- Gwiazdy "Żeby nie było śladów" o szansach na Oscara. "Ten film zasługuje na wiele nagród"
- Ewa Błaszczyk otwiera klinikę "Budzik" także dla dorosłych. Nie brakuje jednak problemów
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marcin Sawicki