Styl życia

Jak odzyskać głos po meczu? "Mamy cały arsenał działań"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Jak odzyskać głos po meczu?
Jak odzyskać głos po meczu?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Od 20 listopada możemy śledzić piłkarskie starcia na mundialu w Katarze. Niektóre mecze budzą w nas ogromne emocje, zwłaszcza te, w których kibicujemy reprezentacji Polski. Ta nasza ekscytacja, radość, ale też czasami złość – w przypadku porażki – objawia się między innymi krzykiem. Jak zadbać o gardło, aby go nie zedrzeć i nie stracić głosu? O tym mówiła w dzień Dobry TVN dr Elżbieta Włodarczyk, audiolog i foniatra oraz lektorzy: Maciej Gudowski i Piotr Borowiec.

Jak odzyskać głos?

Fani piłki nożnej od kilkunastu dni bacznie obserwują rozgrywki drużyn rywalizujących w mundialu. Krzyki, ekscytacja i głośne kibicowanie to już norma. Niestety tak ekspresyjne oglądanie może grozić utratą głosu, chrypą i bólem gardła. Co powinno nas niepokoić?

- Pierwszym objawem zaniku głosu jest chrypka. Ten głos nie jest czysty, jest zmieniony. Ta chrypka może mieć różne podłoża. Pierwsze z nich to są zmiany organiczne, stan zapalny, polip, guzki głosowe, obrzęki. Drugie podłoże jest typowe czynnościowe, mamy złą technikę - tłumaczyła dr Elżbieta Włodarczyk, audiolog i foniatra .

Kluczowe jest jednak pytanie, jak poradzić sobie z utratą głosu. Co powinniśmy robić, gdy czujemy, że nasze gardło drapie, boli i odmawia współpracy? Przede wszystkim, jeżeli chrypa trwa dłużej niż 3 tygodnie, konieczna jest wizyta u specjalisty.

- Jeżeli pojawia się nasilona chrypka czy bezgłos, to wizyta u lekarza jest niezbędna. Mamy cały arsenał działań, możemy leczyć to, co zadziało się z krtanią, natomiast jeśli to są zmiany czynnościowe, to tutaj należy wprowadzić terapię - podkreśliła gościni dzień Dobry TVN.

Praca głosem a odpowiednie przygotowanie

Zawody, które polegają głównie na pracy głosem, mocno obciążają nasze struny. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyciele, wokaliści, lekarze i mówcy dbali o higienę pracy. Jednym z największych przeciwników zdrowego głosu jest klimatyzacja. Ta bardzo szybko potrafi dać o sobie znać. Uważać należy także na zimne napoje i lody. Co więcej, istotna jest także rozgrzewka przed pracą.

- To jest codzienna droga poranna na nagranie. Polega na rozruszaniu całej twarzy, gardła, wtedy przychodzę do pracy już przygotowany - wyjaśnił lektor Maciej Gudowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości