Jajko to podstawa świąt wielkanocnych. Nie tylko spożywamy je w żurku czy dodajemy do sernika, ale przede wszystkim je dekorujemy. Jedni je wyklejają, drudzy skrobią, a trzeci malują. Jak ozdabia się jajka w najbardziej świątecznej wsi w Polsce?
Pisanki w Jajkowie
Mieszkanki Jajkowa - Iwona i Halina - na temat dekoracji jaj wiedzą wszystko. Wybierają naturalną metodę ich barwienia. Nim się za to zabierają, długo je gotują. Niektóre nawet 5 godzin. Następnie każde po kolei zanurzają w:
- korze dębu, by uzyskać brązowe jajo;
- curry – żółte;
- modrej kapuście – błękitne;
- źdźbłach trawy – zielone.
Tradycja wielkanocna
Jajka to nie tylko symbol życia, ale i miłości. O wielkanocnej tradycji opowiedziała Bartkowi Jędrzejakowi mieszkanka Jajkowa.
- Dziewczyny dawały czerwoną pisankę swojemu wybrankowi, którego kochały. Niebieska wręczana była mężczyźnie, który skakał z kwiatka na kwiatek, czyli w każdej miejscowości miał swoją wybrankę. Zielona pisanka jest dla chłopca w wieku szkolnym, a filetowa dla starego kawalera. Natomiast żółta była bardzo niechcianą pisanką, bo była wręczana surowa - wyjaśniła pani Iwona.
W Jajkowie jajka nie tylko się maluje, ale i spożywa - oczywiście. Mieszkanki wsi ugościły Bartka Jędrzejaka gniazdkami z jajkami oraz tradycyjną zupą jajeczną.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Koszyczek wielkanocny - co musi się w nim znaleźć i dlaczego
Pomoc sąsiedzka. Jak Polacy wspierają się w pandemii?
Sernik, który na pewno nie opadnie. Poznaj niezawodny przepis
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Bartek Jędrzejak