Porady

Barwienie jajek - naturalne i domowe sposoby

Porady

Barwienie jajek - naturalne i domowe sposoby

Naturalne barwniki do kolorowania jajek są doskonałą alternatywą dla barwników chemicznych. Warto po nie sięgać, ponieważ są zdrowsze - nie zmieniają smaku jajka i pomagają uniknąć ewentualnych alergii. Z czego zatem wykonuje się naturalne barwniki do jajek? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dziennikarka i autorka poradników Małgorzata Świgoń.

Większość ze składników potrzebnych do barwienia jajek znajdziemy w kuchni lub spiżarni.

Naturalne barwniki do barwienia jajek

Jajka zabarwione na brązowo

Jeśli chcemy, aby jajka zabarwiły się na kolor brązowy, możemy wykorzystać do tego herbatę lub mieloną kawę. Wsypujemy je do wody i gotujemy 10-15 minut. Do tak powstałego barwnika dodajemy jajka i trzymamy na ogniu minimum 10 minut.

>>> Zobacz także:

Modna Wielkanoc. Propozycje stylizacji świątecznych

Włoskie baby wielkanocne. Przepisy Cristiny Catese

Co oglądać w Wielkanoc? Program TV

Jajka zabarwione na czerwono i bordowo

Składnikami, które zabarwią jajka na kolor czerwony i bordowy są łupiny z cebuli. Łupiny układamy gęsto na dnie garnka i zalewamy wodą. Całość doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy przez 15 minut. Do tak powstałego barwnika dodajemy sól, ocet, a następnie jajka. Wszystko gotujemy przez ok. 15 minut. Intensywność koloru zależy od ilości łupinek i czasu gotowania.

Jajka zabarwione na różowo

Jajka będą różowe dzięki burakom. Dwa buraki pokrój na plastry, zalej wodą, całość zagotuj. Teraz dodaj sól i ocet. Do tak powstałego barwnika włóż jajka i gotuj do momentu uzyskania pożądanego koloru.

Jajka zabarwione na niebiesko

Do zrobienia niebieskich pisanek potrzebna jest czerwona kapusta. Szatkujemy ją i wrzucamy do garnka z wodą, dodajemy do całości sól i ocet. Gotujemy powolutku. Do tak powstałego barwnika wkładamy jajka. Pozostawiamy je tam aż do uzyskania pożądanego odcienia niebieskiego.

Jajka zabarwione na żółto

Do wykonania żółtych pisanek możemy wykorzystać kurkumę. Przyprawę wsypujemy do wrzącej wody, następnie dodajemy sól i ocet. Zanurz jajko do przygotowanego barwnika i zostaw je w nim do uzyskania pożądanego odcienia żółtego.

Jajka zabarwione na zielono

Jeśli chcesz zabarwić jajka na zielono, sięgnij po młode żyto, korę brzozy, szczypior lub szpinak. Z roślin zrób wywar, dodaj do niego ocet, a następnie włóż jajka.

O czym należy pamiętać przy barwieniu jajek?

  • Im dłużej jajko jest zanurzone w barwniku, tym mocniejszy ma kolor.
  • Odcień zabarwionych jajek nie będzie jednolity. Na skorupce mogą pojawić się plamki, co jest całkowicie naturalne.
  • Najlepsze efekty kolorystyczne otrzymamy na białych jajkach.

Co sądzisz o tym artykule?
76
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0