Styl życia

"Hoża moja ulica" - reportaż o lokalnych kontrastach i miejskich rytuałach

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
„Hoża moja ulica” – reportaż Pawła Kłudkiewicza
„Hoża moja ulica” – reportaż Pawła KłudkiewiczaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Paweł Kłudkiewicz wydał książkę " Hoża moja ulica", w której zabiera czytelników w historyczną, literacką i architektoniczną podróż po tej wyjątkowej ulicy. W studiu Dzień Dobry TVN autor reportażu wraz z dziennikarzem Piotrem Kędzierskim opowiedzieli, jakimi śladami warto podążać, by dostrzec jej fenomen.

"Hoża moja ulica"

Paweł Kłudkiewicz jest architektem i grafikiem. Wydał także książkę "Hoża moja ulica", w której przybliża czytelnikom historię tej wyjątkowej warszawskiej ulicy. Mimo że nie jest ona długa, to wiąże się z nią wiele ciekawych anegdot i zdecydowanie warto poznać.

Architekt mieszka na Hożej od 2005 roku. Przez wiele lat dużo się na niej zmieniło. - Jest tu taka ukryta dzielnica zbudowana przez bardzo dobrych przedwojennych architektów w czasach stalinizmu już po wojnie i jest to dzielnica rządowa - wyjaśnia w studiu Dzień Dobry TVN.

Sławne osobowości z ulicy Hożej

Grafik w swoim reportażu opisuje m.in. warszawską reprywatyzację. - To szaleństwo osiągnęło w pewnym momencie taki poziom, że chciano zwracać też bloki powojenne, które stoją na rzekomo posiadanych przez kogoś działkach - tłumaczy. - Ja pamiętam taką atmosferę dużego niepokoju wśród moich sąsiadów - dodaje.

Na Hożej mieszka również dziennikarz Piotr Kędzierski. Według niego to miejsce wielu wyjątkowych osobowości. Jak się okazuje, urodził się tu m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz czy sekretarz staniu USA Zbigniew Brzeziński, a na rogu z Kurczą Bolesław Prus napisał "Lalkę".

- Miron Białoszewski był związany z całą tą okolicą. Może nie Hoża, ale ten słynny wiersz "Szara naga jama", wszyscy go pamiętamy, tu na Poznańskiej - dodaje architekt. W reportażu Pawła Kłudkiewicza nie brakuje lokalnych kontrastów i miejskich rytuałów wymieszanych z tropami literackimi, architektonicznymi i historycznymi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości