Hobby

Niezwykłość płyt winylowych. "Ten dźwięk jest bardziej miękki"

Hobby

Autor:
Sabina
Zięba
Analogowa miłość w cyfrowym świecie
Analogowa miłość w cyfrowym świecieDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Płyty winylowe nadal cieszą się wielką popularnością, mimo upływu lat i nowocześniejszych nośników muzyki. W trzecią sobotę kwietnia obchodzony jest nawet Światowy Dzień Płyty Winylowej. Skąd ich popularność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dziennikarz i publicysta Hirek Wrona oraz Zdzisław Kopeć, który od ponad 40 lat kolekcjonuje płyty The Beatles.

Popularność płyt winylowych

Światowy Dzień Płyty Winylowej został oficjalnie ustanowiony w Baltimore w 2007 roku przez kliku właścicieli sklepów płytowych. Od tamtej pory w ten dzień artyści na całym świecie włączają się w różne akcje, dzięki którym wspierają sklepy z winylami. W ostatnich latach płyty winylowe wróciły na salony. Mimo, że świat technologii wciąż się rozwija, a muzyki można słuchać w miniaturowych odtwarzaczach, to wiele osób nadal preferuje wielkie, czarne płyty.

- Technologia się zmieniała. (...) Ale na płytach winylowych jest inny dźwięk, dlatego że przede wszystkim ten dźwięk jest bardziej miękki. (...) Do tego, jak to jest wzmacniacz lampowy jeszcze i odpowiedne kable, kolumny itd., to jest to wszystko takie przyjemne - mówił Hirek Wrona w Dzień Dobry TVN.

Do płyt winylowych, czyli nośników vintygowych coraz częściej są dodawane płyty kompaktowe albo karteczki z możliwością ściągnięcia płyty w wersji zdigitalizowanej. Winyl jest jednak eleganckim gadżetem. To muzyka z "prawdziwego źródła", która przetrwała głównie dzięki DJ-om, którzy grali elektronikę i rap.

- U nas prekursorem, jeśli chodzi o rynek firm rapowych w Polsce, było Asfalt Records, które jako pierwsze zaczęło tak wspaniale wydawać płyty. W środku są rysunki, książki. W ogóle rap wydaje fantastyczne płyty - dodał publicysta.

Niezwykła kolekcja płyt The Beatles

Do grupy wielkich fanów płyt winylowych należy Zdzisław Kopeć. Kolekcjonuje on winyle grupy The Beatles. Jego miłość do zespołu zaczęła się w szkole podstawowej, pod koniec lat 70. Kupił wtedy pierwszy czarny krążek, który kosztował tyle, co połowa pensji. Dziś uważa, że płyta winylowa ma duszę, ponieważ ma swój kształt, zapach i jest w pewnym sensie dziełem sztuki. Płyty CD są dla niego sztuczne. Mimo że brytyjska dyskografia popularnej grupy obejmuje 13 płyt długogrających, winyli u Zdzisława zebrało się dużo więcej.

- Mi z tych 13 płyt zrobiło się ponad 3 tys. winyli. Na tym ten urok polega, ponieważ są to pierwsze wydania, kolejne wydania, mijały lata... Beatlesi to jest historia ponad 60 lat wydawania płyt, bo z jakiegoś powodu cały czas ludzie chcą te płyty kupować - również winylowe - powiedział Zdzisław Kopeć w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości