Taniec na rurze – czy warto się go nauczyć?

Taniec na rurze cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Bywa on jednak mylnie kojarzony z nagim tańcem, który można zobaczyć wyłącznie w klubach go-go. Zajęcia z pole dance organizowane w szkołach są zupełnie inne i pozbawione podtekstu seksualnego. Sprawdź, na czym polega pole dance, czy nauka tańca na rurze jest trudna oraz co warto wiedzieć przed pierwszymi zajęciami.

Zobacz też: Terapia punktów spustowych. Masaż, suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni >>> 

Taniec na rurze zdobywa coraz więcej zwolenników, zarówno wśród młodych dziewczyn, jak i dojrzałych kobiet. Na zajęciach pole dance w szkołach tanecznych można spotkać także mężczyzn w każdym wieku, którzy chcą rozwijać się w dziedzinie fitnessu i akrobatyki. Do kursów prowadzonych na poziomie zaawansowanym często wprowadza się także elementy baletu. Na całym świecie organizowane są zawody i pokazy związane z tym rodzajem tańca.

Rura do pole dance , będąca głównym sprzętem wykorzystywanym do nauki, nie musi kojarzyć się z seksualnością i wulgarnością, a może stać się świetnym narzędziem do zadbania o swoją kondycję fizyczną oraz dobre samopoczucie. Angielska nazwa tańca na rurze , która często występuje zamiennie z polskim odpowiednikiem to pole dance i to właśnie ona lepiej opisuje nowy trend jako rodzaj sportu, a nie formę striptizu.

Taniec na rurze – jak przebiegają zajęcia?

Szkolenia z pole dance organizowane są w większości miast Polski. Coraz częściej młode osoby zastanawiają się nad zapisaniem się na specjalne kursy prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Niektóre z nich jednak boją się opinii innych – nie chcą być kojarzone ze striptizerkami, które wykonują taniec na rurze nago. Zapisując się na kurs, warto pamiętać o tym, że taniec na rurze w klubie go-go to zupełnie co innego niż zajęcia z pole dance . Choć tego typu taniec ma w pewien sposób charakter zmysłowy, to jest pozbawiony podtekstu seksualnego i służy wyłącznie poprawieniu kondycji i rozrywce.

Zobacz też: Jak powinno wyglądać planowanie czasu w pracy? Najlepsze sposoby >>> 

Zajęcia z tańca na rurze najczęściej podzielone są na cztery etapy:

 • Rozgrzewka mięśni i rozciąganie się.
  • Nauka i opanowywanie nowych ruchów tanecznych na rurze do pole dance.
   • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
    • Rozciąganie się po intensywnym treningu i rozkurczanie mięśni.

     Taniec na rurze – co warto wiedzieć przed pierwszymi zajęciami?

     Przed pierwszymi zajęciami warto przygotować sobie odpowiednie ubranie sportowe, które będzie przylegać do ciała, nie krępując ruchów. Najlepiej sprawdzą się krótkie szorty i top, który będzie odsłaniał brzuch, a jednocześnie dokładnie opinał klatkę piersiową. Podczas ćwiczeń znacznie lepiej jest ćwiczyć w ubraniu termoaktywnym, które pomoże zachować optymalną temperaturę ciała. Jeśli nie chcesz się przebierać, skomponuj taki strój, pod który możesz założyć krótkie szorty i top. Górną warstwę po prostu ściągniesz w trakcie treningu na rurze.

     Co jeszcze przyda się do ćwiczenia pole dance? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tańcem na rurze, na pierwszych zajęciach nie będą ci potrzebne żadne buty. W większości sal tanecznych ćwiczy się po prostu boso lub w antypoślizgowych skarpetkach. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki, które zabezpieczą ręce podczas długotrwałych i częstych ćwiczeń na rurze. Taki sprzęt pomoże ochronić dłonie przed pojawieniem się odcisków.

     Zobacz też: Zapobieganie żylakom – proste, domowe sposoby >>>

     Czy nauka tańca na rurze jest trudna?

     Wbrew popularnej opinii, pole dance nie jest aktywnością, która wymaga doskonałej kondycji fizycznej. Kurs tańca na rurze organizowany jest w taki sposób, aby mogły uczestniczyć w nim osoby o różnym stopniu zaawansowania. Wiele szkół oferuje również podział na grupy osób początkujących i bardziej zaawansowanych.

     Dobra kondycja fizyczna i wysportowane ciało to dobry początek dla rozpoczęcia nauki pole dance, nie jest to jednak wymóg. W pierwszych miesiącach zajęć na twoim ciele może pojawić się sporo siniaków, szczególnie, jeśli jesteś osobą bez doświadczenia. Kolejne umiejętności, elastyczność i zręczność przychodzą z czasem, można je wypracować w trakcie zajęć. Dlatego też taniec na rurze mogą uprawiać osoby w każdym wieku i o różnej kondycji fizycznej.

     Zobacz też: Chciała zrzucić brzuch. Jakie ćwiczenia zaproponował jej Qczaj? >>> 

     Dlaczego warto uprawiać tańczenie na rurze?

     Jeśli nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do zapisania się na kurs, to pole dance jest jednym z bezpieczniejszych i przyjemniejszych rodzajów aktywności fizycznej. Oto korzyści, jakie przynosi regularne tańczenie na rurze:

     • równomierny rozwój tkanki mięśniowej,
      • spalanie tłuszczu (płaski brzuch, szczupłe nogi i ręce, brak cellulitu),
       • opanowanie umiejętności prawidłowego, głębokiego oddychania,
        • skorygowanie nieprawidłowej postawy ciała, w tym garbienia się,
         • ogólna poprawa samopoczucia i kondycji.

          Autor: Anna Kobyłka

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
          Materiał promocyjny

          Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?