Sztuka ożywiania obrazów. "Chcemy zaprosić publiczność do przekroczenia pewnej granicy wyobraźni"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz bodypainting - składają się na spektakl malarstwa ożywionego Art Color Ballet. Jego próbkę mogli zobaczyć widzowie Dzień Dobry TVN, a o procesie twórczym opowiedzieli nam Agnieszka Glińska, Kinga Wójtowicz i Karolina Sobońska-Pieroń.

Art Color Ballet - taniec, muzyka, malarstwo

W 1998 roku Agnieszka Glińska zafascynowana różnymi dziedzinami sztuki założyła w Krakowie zespół Art Color Ballet. Pierwszy spektakl był formą eksperymentu performance łączącego malarstwo na ciele, żywą muzykę oraz taniec. Ogromne zainteresowanie tą nową formą sztuki sprawiło, że ciągle się rozwija. Dlaczego Agnieszka Glińska postanowiła połączyć tak wiele różnych elementów?

- Po to, by zaprosić publiczność do przekroczenia pewnej granicy wyobraźni, żeby połączyć różne techniki sztuki. Możliwości są nieograniczone, ale chodzi o pewne połączenie muzyki, malarstwa, tańca i pomysłu na stworzenie zupełnie nowej przestrzeni - tłumaczyła artystka sztuk wizualnych, założycielka i kierownik artystyczny zespołu Art Color Ballet.

W największych spektaklach potrafiło wziąć udział 30-70 artystów na tle kilku obrazów. - W zależności, ile treści chcemy wnieść. Czasami są to trzy obrazy, czasami jeden, czasami mamy tabula rasę, czyli biały ekran, gdzie tancerze tańczą, malują. Performerzy tworzą dopiero wzory, kreację, rozchlapują farby. (...) Tak naprawdę wszystko tworzone jest na oczach widzów, a niekiedy mamy przygotowane obrazy, specjalnie zanimowane w studiu, kręcimy tancerzy, kręcimy różnego rodzaju pigmenty. Rzucamy to na wielkoformatowe ekrany, rzutniki, diody i stajemy się częścią tego obrazu - wyjaśniła artystka.

Niezwykły spektakl Art Color Ballet w Dzień Dobry TVN

W Dzień Dobry TVN widzowie mieli okazję zobaczyć spektakularny występ tancerzy Art Color Ballet. Ich ciała zdobił malunek wykonany specjalnymi farbami, który wtopił się w tło (obraz). Ile czasu trwało przygotowanie artystów do spektaklu?

- To zależy, co wykonujemy. Do tej scenografii około 4-5 godzin. Czasami dłużej, dlatego że na początku trzeba wyrzeźbić fryzurę w glinie - mówiła Kinga Wójtowicz, autorka scenografii, bodypainter.

Zobacz w materiale wideo niezwykły występ oraz posłuchaj całej rozmowy z Agnieszką Glińską, kierownikiem artystycznym zespołu Art Color Ballet, który na swoim koncie ma autorskie spektakle w tym "Kryptonim 27" inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości