Bodypainting w stylu Muerte. "Wesoło, kolorowo i optymistyczne"

Malujemy ludzkie ciało
Źródło: Dzień Dobry TVN
Emilia Obłękowska maluje obrazy na ludzkim ciele. Artystka bodypaintingu wyjaśniła, jak to się robi, czemu służy i ile trwa. Przez cały program Dzień Dobry TVN tworzyła malowidło w stylu Dia de los Muertos. 

Czym jest bodypainting

Bodypainting pozwala artyście traktować ludzkie ciało, jako oryginalne płótno. Ozdobione w odpowiedni sposób może podkreślić jego piękno. Istnieje taki pogląd, że malowanie ciała jest jedną z pierwszych form sztuki stosowaną przez ludzi, obok malowideł naskalnych czy ceramiki, o czym świadczą materiały archeologiczne. Jest to również widoczne w działalności twórczej dawnych plemion z Afryki, Europy, Azji i Australii. 

Artystką, która zajmuje się bodypaintingiem jest Emilia Obłękowska. W Dzień Dobry TVN przygotowała malunek inspirowany tradycją Muerte.

- To bardzo popularny wzór i w Hiszpanii, i Ameryce Południowej - wyjaśniła. - Wywodzi się z historii i wierzeń odnośnie dnia duchów. Jest to zupełnie inny makijaż niż w Ameryce Północnej czy Europie, typowo halloweenowy, czyli nie typowe trupie czachy, bardziej na wesoło, kolorowo i optymistyczne - powiedziała.

Bodypainting sprawdza się nie tylko w Halloween.

- To są sesje zdjęciowe, targi, prywatne zlecenia, teledyski, produkcje, reklamy - wyliczała artystka. - Wszędzie jest wykorzystywany bodypainting.

Po czym poznać wprawnego artystę? Zdaniem Emilii Obłękowskiej prawdziwą sztuką jest stworzenie takiego obrazu, który będzie wyglądał jak ubranie.

Czy bodypainting jest bezpieczny

Farby do ciała zawierają pigmenty występujące w naturze, odpowiednio skondensowane. Są więc całkowicie bezpieczne, hipoalergiczne, zmywają się wodą z mydłem i po kilku chwilach nie ma po nich śladu na ciele.

- Ale nie polecam trzymać ich dłużej niż 8 godzin - wytłumaczyła artystka. - Czasami mamy takie projekty, gdzie trzeba zostać w tym makijażu kilka godzin, ale nie polecam tego - dodała.

Często makijaż ciała twa godzinami, a zmywanie go – kilka minut. Za to efekt pozostanie w pamięci na naprawdę długo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek-Linda/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości