Fotografia analogowa - czym się wyróżnia?
W dobie mediów społecznościowych i smartfonów niemal każdy przypisuje sobie miano doświadczonego fotografa. Zrobienie dobrego zdjęcia powinno jednak wymagać czasu, zaangażowania i skupienia, a jednocześnie przynosić autorowi wielką satysfakcję - przekonują o tym oddani miłośnicy fotografii analogowej. W tym miejscu warto podkreślić, że ich grono nieustannie się powiększa.
- Ludzie chcą mieć coś innego, trochę wyróżniającego się. Tu jest taki element bajkowości. Zrobiłeś zdjęcie, ale nie masz od razu jego rezultatu. Nie wiesz, co się wydarzyło (...). To jest taka celebracja tego wszystkiego - zauważył Jerzy Dudek.
Fotografia analogowa - jak wygląda w praktyce?
Nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka stały się obrazy przechowywane w telefonie, którym trudno przypisywać unikatowy charakter. Nie da się ukryć, że fotografie wywoływane z tradycyjnej kliszy stanowią ich całkowite przeciwieństwo.
- Nie możesz zmienić parametrów materiału światłoczułego podczas wykonywania tych zdjęć. Musisz wszystko zaplanować wcześniej. To daje pewną świadomość (...). Nad każdym zdjęciem się zastanawiasz, dlatego to zdjęcie jest fajniejsze, przemyślane - stwierdził Jerzy Dudek, jednocześnie zwracając uwagę na konieczność zaznajomienia się z zasadami obsługi aparatu analogowego.
- To nie jest aż takie proste, bo trzeba mieć pewną wiedzę o tych trzech elementach: przysłonie, migawce i materiale światłoczułym (...). Balans między tymi rzeczami powoduje, że mamy ładny efekt zdjęcia - podsumował doświadczony fotograf.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykła historia przyjaciół. Klocki LEGO umocniły ich więź. "Znamy się z Internetu"
- Od 16 lat fotografuje psy. "Kundelek też może być świetnym modelem. Nie ma znaczenia wielkość czy rasa"
- 11-latka straciła wzrok, ale nie przestaje fotografować. "Najpierw coś dotykam i wszystko ustawiam"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News