Wampiry w podaniach ludowych i popkulturze. "W tych postaciach jest taki tragiczny rys"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Łukasz Kowalski
Wampiry w filmach i serialach…
Wampiry w filmach i serialach…Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Opowieści o demonicznych istotach żywiących się ludzką krwią od lat obecne są w popkulturze. Wampiry budzą grozę, a jednocześnie fascynują, dlatego książki, seriale i filmy na ich temat cieszą się niegasnącą popularnością. W Dzień Dobry TVN przekonywali o tym uznana krytyczka filmowa Kaja Klimek i mediewista Łukasz Kozak.

Najciekawsze filmy i seriale o wampirach

W słowiańskich podaniach ludowych można znaleźć niejedną wzmiankę na temat nieśmiertelnych istot. Wampir, strzyga czy upiór to zaledwie część nazw, jakimi dawniej określano demoniczne postaci. Nie da się ukryć, że pijące krew stworzenia do dziś budzą ciekawość wielu osób. Świadczy o tym chociażby imponująca liczba książek, filmów i seriali na ich temat. Czasem istoty te budzą grozę, innym razem uwodzą i fascynują swoją tajemniczością.

Zagraniczne gwiazdy

Rozwód Gwyneth Paltrow
Rozwód Gwyneth PaltrowDzień Dobry TVN/x-news
wideo 2/12

- Popkultura uwielbia zarówno jedną, jak i drugą wizję. Z jednej strony wampiry, które świecą w słońcu, są piękne, seksowne i pociągające, a z drugiej strony takie, które rzucają nam się do gardeł i nas rozszarpują - zauważyła Kaja Klimek.

Twórcy filmowi z całego świata chętnie wykorzystują wizerunek wampira, by zapewniać widzom niepowtarzalne emocje. "Buffy - postrach wampirów", "Blade: Wieczny łowca", "Nosferatu", "Zmierzch" czy "Van Helsing" to zaledwie część znanych produkcji, które traktują o upiorach. W bogatym zestawieniu propozycji każdy może znaleźć coś dla siebie. Zdaniem doświadczonej krytyczki filmowej, miłośnicy kina grozy, którzy wysoko cenią sobie doskonałą grę aktorską, powinni zwrócić uwagę na obraz o wymownym tytule "Wywiad z wampirem".

- Lestat i Louis. Najbardziej romantyczne, egzystencjalne, piękne wampiry. W tych postaciach jest taki tragiczny rys - stwierdziła Kaja Klimek.

Wampiry w kulturze ludowej

Nieśmiertelne stworzenia od dawna fascynowały ludzkość. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość filmów czy książek o wampirach powstała dzięki wierzeniom naszych przodków. W kulturze ludowej powracający z grobu zmarli także budzili postrach, ale w niczym nie przypominali majestatycznych postaci ze szklanego ekranu.

- Kiedy oglądam filmy o wampirach, od razu mocno uderza mnie stereotyp Lorda Byrona, który był wzorcem wampira. Arystokrata, blada cera, peleryna. Demoniczny, erotyczny, ładny. To utrzymuje się ciągle w kulturze popularnej, w literaturze, przede wszystkim w filmie, podczas gdy upiór to był raczej chłop o czerwonej twarzy. Do dziś mówi się, że ktoś jest czerwony jak upiór, więc absolutnie nie był jakimś takim bladym arystokratą - wyjaśnił Łukasz Kozak, jednocześnie nawiązując do pochodzenia demonicznych istot.

- Tak naprawdę upiory to jest coś, co przynależy do Polski, Ukrainy i Kaszubów. Tutaj mamy najwięcej źródeł (...). Bardzo często wiedziano jeszcze za życia, że ktoś będzie chodził po śmierci. Narodziny w czepku, zwłaszcza wśród Kaszubów, i narodziny z zębami bądź z dwoma rzędami zębów w zasadzie wszędzie były interpretowane jako znak upioryzmu - podsumował autor książki "Upiór".

"Wampir to był rumiany chłop". Zobacz wideo:

„Wampir to był rumiany chłop”
„Wampir to był rumiany chłop” Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Renphoto/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości