Styl życia

Fala upałów nadciągnęła nad Polskę i Europę. Co to oznacza?

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alerty dla 13 województw. "Jesteśmy w zasięgu ekstremalnego upału". Co to oznacza? Co nas czeka? Z czym to się wiąże? O tym opowiedziała nam dr Joanna Remiszewska-Michalak – fizyk atmosfery.

Fala upałów nad Europą i w Polsce

Wszyscy fani egzotycznych klimatów zacierają ręce. Jeszcze przed nadejściem lata pogoda w Polsce i w Europie płata nam figle. Temperatury za oknem sięgają ponad 30 st. C w naszym kraju, a Hiszpania i Francja osiąga rekordowe wyniki. Tam termometry pokazują ponad 40 st. C. Zmiany klimatyczne postępują i to widać gołym okiem.

- Te upały przyszły do nas i są za sprawą gorącego zwrotnikowego powietrza, które napłynęło na półwysep Iberyjski. Cała Europa Zachodnia, ona się grzeje od początku czerwca. My dostaliśmy ten epizod na dwa, maksymalnie trzy dni – powiedziała dr Joanna Remiszewska-Michalak – fizyk atmosfery.

Pożary w Europie

W związku z wysokimi temperaturami w Europie pojawiły się pożary. Czy grozi to i nam?

- Od maja mamy suszę, zagrożenie pożarowe. Fale upałów są nieodłącznym scenariuszem tego, co napisały nam zmiany klimatu. Będą się zdarzały częściej. Fale upałów przyszły bardzo wcześnie do Polski. Świat jest w tej chwili rozgrzany – dodała specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości