Rośnie liczba Polaków, którzy wyjeżdżają na święta i nowy rok. Jedni spędzają je w Polsce, inni wybierają wakacyjne kierunki za granicą. Sprawdziliśmy, jak cenowo wyglądają obie opcje i dlaczego tak chętnie decydujemy się na wyjazdy. O kosztach opowiedzieli nam Maciej Nykiel – ekspert rynku turystycznego oraz Anna Mioduszewska, która święta spędza poza domem.
Dlaczego wyjeżdżamy na święta?
Tradycyjne święta w domu? To już przeszłość. Jak się okazuje, coraz więcej rodzin decyduje się na spędzanie Bożego Narodzenia oraz Sylwestra w nowym miejscu. Góry, morze, a także ciepłe kraje. Dlaczego? Jak przyznał ekspert, w okresie zimowym klienci pragną słońca i ciepła. Idealnym wyborem jest zatem Egipt czy Wyspy Kanaryjskie. Druga przyczyna tkwi w tej zmianie mentalnej. Do pandemii obserwowaliśmy trend opuszczania domu, ale na Wielkanoc, Wigilię zaś spędzało się w miejscu rodzinnym. Po lockdownie wyjazd zagraniczny przestał być traktowany jako dobro luksusowe, a zaczął być traktowany jako element higienicznego, zdrowego stylu życia.
- Zmieniają się zwyczaje podróżnicze i faktycznie obyczaj spędzania świąt poza domem od kilku lat w Polsce się rozwija. Wyjeżdżamy nie tylko z partnerem i dziećmi, ale z całymi rodzinami. Zwiększyła się dostępność, mamy obecnie 14 lotnisk, spadły też ceny lotów w tym okresie – powiedział Maciej Nykiel – ekspert rynku turystycznego
O wyjazdach świątecznych nieco więcej może powiedzieć pani Anna. Jak przyznaje, na swoim koncie ma już Wigilię w górach, nad morzem, na Dolnym Śląsku, a także we Włoszech. Co przez lata skłania ją do tego, by wraz z najbliższymi osobami uciec na kilka dni z rodzinnego domu?
- Każdy z nas, kto mieszka w dużym mieście i żyje szalenie, to wie, że ten czas, który możemy spędzić tylko ze sobą, jest naprawdę trudny. Wolę wyjazd niż stać przy garnkach, myć okna, siedzieć przy stole i być najedzona, a potem źle się czuć – powiedziała.
Święta w Polsce i za granicą – porównanie
Jeśli przekonani jesteśmy, by święta spędzić poza domem, warto porównać ceny, jakie obowiązują w tym terminie w Polsce i za granicą. Co ważne, w każdym przypadku czas będzie działał na korzyść klienta, zatem najlepiej wyjazdy planować już we wrześniu.
- Musimy wziąć pod uwagę, że drożej będzie tam, gdzie święta się obchodzi, w kręgu kultury chrześcijańskiej. W Egipcie czy Turcji święta obchodzą tylko turyści, stąd te terminy nie są często zajęte w hotelach. W Austrii i na Wyspach Kanaryjskich będzie już drożej. Jeśli chodzi o polskie góry. Zakopane jest drogie. To jest epicentrum drożyzny świątecznej. To samo w dużych miastach typu Sopot oraz w kurortach narciarskich. Zdecydowanie taniej będzie w Podkarpackim, na Podlasiu. Pamiętajmy też, że jeśli wybierzemy miejsce, gdzie mamy pełne wyżywienie, to koszt zdecydowanie spada – powiedział ekspert.
Ponadto w resortach wakacyjnych możemy oszczędzić na pakietach. Biura podróży często oferują atrakcyjne oferty, w których skład wchodzi przelot, transfer, nocleg i wyżywienie.
- To zależy od rozmachu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni i wielkości rodziny. My nigdy zero-jedynkowo nie podliczaliśmy, gdzie jest taniej, a gdzie drożej. Myślę, że to jest porównywalne, zwłaszcza przy rodzinie 4-6 osób – dodała.
A co z Sylwestrem za granicą?
- Ceny pokazują w sposób jednoznaczny, że drogo jest wszędzie. W tej chwili pozostało jeszcze w biurach trochę ofert, ale popyt jest ogromny. Tutaj last minute niestety nie ma - wyjaśnił ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polacy wyjeżdżają na święta za granicę. Dokąd najchętniej? "Rajskie plaże i surfing"
- Hotelowe grzechy podróżujących. "Niektórzy kradną, by zrekompensować koszty wyjazdu"
- Zwiedził wszystkie kraje na świecie, okrążył Ziemię 13 razy. "Pierwszy raz w telewizji"
Autor: Nastazja Bloch