Model polskiej rodziny a obowiązki domowe
Powyższe statystyki przedstawione przez Fundację MaMa nie napawają optymizmem. Wyłania się z nich obraz mężczyzn, niechętnie wykonujących obowiązki domowe. Jednak wyniki sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej są zgoła odmienne. Niemal połowa dorosłych Polaków (48%) uważa, że podział obowiązków domowych w rodzinie powinien być ustalony w zgodzie z tzw. modelem partnerskim. Zatem idealna sytuacja to taka, kiedy kobieta i mężczyzna w równym stopniu poświęcają się pracy w gospodarstwie domowym. Mamy nadzieję, że ta "połowa dorosłych Polaków" to nie były same kobiety. Jak rozwiązać spór o to, kto w tym tygodniu będzie zmywał naczynia, a kto odkurzy dywan?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Finanse i praca
Psychoterapeutka par Karolina Plichta radzi, by podejść do tematu z jak największą ostrożnością, bowiem "ludzie wchodzą w związek z bagażem doświadczeń, przekonaniami, z tym, co wynieśli z domu i co bardzo trudno zmienić". Te zmiany można wprowadzać wyłącznie stopniowo, zwracając uwagę na problem, a nie narzucając swoją rację.
Warto docenić to, że prace domowe wykonują inni członkowie rodziny. Następnie opowiedzieć o swoich emocjach i poczuciu niesprawiedliwości związanym z podziałem obowiązków, a następnie zapytać i wspólnie ustalić, co można zrobić, by tę niesprawiedliwość wykluczyć. Poniżej krótka lista porad od ekspertki.
Obowiązki domowe. Jak je podzielić?
- Zacznij od obserwacji codziennego życia rodziny.
- Wspólnie ustalcie - kto, co, kiedy i ile razy wykonuje w Waszym domu.
- Doceń pracę i starania innych członków rodziny.
- Pytaj, nie oznajmiaj.
- Mów o swoich odczuciach, nie krytykuj.
- Ustal z partnerem, czy i jak angażować dzieci w obowiązki rodzinne.
- Podział obowiązków w domu powinien być wspólnie uzgodniony, a nie narzucony.
Dzień Niewidzialnej Pracy. Co to za święto?
Każdego roku w pierwszy wtorek kwietnia obchodzimy Dzień Niewidzialnej Pracy. Kogo dotyczy to święto? Wszystkich, którzy wypełniają obowiązki nienazywane oficjalnie pracą i nie pobierają za to opłat. Mowa między innymi o wolontariuszach i gospodyniach domowych.
- Niewidzialna praca jest powszechna w naszej codzienności. Sprzątamy, gotujemy, tankujemy samochód, odwozimy dzieci do szkoły. To jest wszystko to, co robimy z dobrego serca - tłumaczy obecna w studiu Dzień Dobry TVN psychoterapeutka.
- Coś, czego sami nie traktujemy jako pracy, dlatego jest ona niewidzialna. Bo nawet w naszej świadomości te zajęcia nie funkcjonują jako praca - dopowiada Agnieszka Woźniak-Starak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Stalkowanie eks w sieci. "Nawet po kilku latach wciąż go obserwowała, pisała i proponowała spotkania"
- Jak obniżyć koszty rozwodu? Prawniczka wskazuje kilka sposobów
- Jak odbudować zaufanie w związku? Poradnik dla par
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/GettyImages