Związki i seks

Jak odbudować zaufanie w związku? Poradnik dla par

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamczyk
para trzymająca się za ręce, dłonie zakochanych

Zaufanie jest istotne zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym oraz zawodowym. Pracuje się na nie często przez wiele miesięcy, a nawet lat. Wszystko może się jednak zmienić w jednej chwili. Pomimo tego, że pewne osoby czasem przestają nam ufać, taka sytuacja nie musi trwać wiecznie. Jak odbudować zaufanie i sprawić, że relacje się wzmocnią?

Na początku warto przytoczyć definicję zaufania. Według psychologów jest to: "oczekiwanie określonego zachowania z czyjejś strony, które pociąga za sobą określone działanie, takie jak zdanie się na kogoś w jakiejś kwestii lub samo to działanie". O ile nasze zaufanie do członków rodziny jest zazwyczaj duże, o tyle zaufanie społeczne do różnych ludzi, instytucji i władzy jest wciąż niewielkie. Najbardziej jednak boli utrata zaufania w związku, która często prowadzi do jego rozpadu.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Na czym polega zaufanie w związku?

Zaufanie w związku daje poczucie bezpieczeństwa obu partnerom. Dzięki niemu można zbudować relację opartą na trwałych fundamentach. Zaufanie oznacza wzajemne rozumienie swoich oczekiwań. W każdym związku trzeba wyraźnie nakreślić ramy, granice, które zwiększają świadomość wzajemnych potrzeb. Jeśli zostaną one przekroczone, zmniejszy się zaufanie partnera.

W pierwszej fazie związku partnerzy z reguły dostrzegają jedynie podobieństwa. Po jakimś czasie może się jednak okazać, że inaczej rozumieją oni np. pojęcie zdrady, należy więc o tym otwarcie rozmawiać. Tak samo sprawa wygląda również z innymi kwestiami, dlatego też tak ważna jest w związkach szczerość.

Jak odbudować zaufanie w związku?

Jeśli zastanawiasz się, jak odbudować zaufanie, powinieneś zrozumieć również, dlaczego doszło do jego utraty. Przyczyn mogło być bardzo wiele, na samo kłamstwo mogło wpłynąć nawet zwykłe zmęczenie. Jednak zazwyczaj odkrywając powody kłamstwa, odkrywa się jednocześnie ukryte głęboko problemy, na które dotychczas nie zwracaliśmy uwagi. Przykładowo, jeśli jedna strona oszukała drugą po to, aby uniknąć awantury, powinna ona zdecydowanie popracować nad sobą.

Warto zastanowić się również nad tym, jakie okoliczności wpłynęły na nasze zachowania i co dokładnie zabolało naszego partnera, w jaki jego czuły punkt trafiliśmy. Aby odzyskać stracone zaufanie, bardzo ważne jest również to, aby przyznać się do błędu i przeprosić drugą osobę. Istotne jest także to, by uzbroić się w cierpliwość: stracić zaufanie jest bardzo łatwo, odzyskać je – dużo trudniej.

Jeśli chcesz, aby partner znów tobie zaufał, oboje postawcie na szczerość. Kiedy zauważy on, że zawsze mówisz prawdę, prawdopodobnie znowu obdarzy cię zaufaniem. To może potrwać jednak trochę czasu. Może się także zdarzyć że partner dotychczas darzący cię zaufaniem, nagle przestaje je mieć, a ty nie znasz przyczyn jego zachowania. Aby je poznać, nie obędzie się bez szczerej rozmowy. Może się zdarzyć, że twoje ego ucierpi po wyjaśnieniu przyczyn sytuacji, jednak jedynie w ten sposób możesz wyciągnąć dla siebie cenne wnioski na przyszłość. Dobrze jest się również do takiej rozmowy odpowiednio przygotować.

Po utracie zaufania partnerzy traktują nas z większym dystansem i obserwują rozwój wydarzeń. Unikają prawdziwej intymności do momentu, aż osiągną dystans emocjonalny. Przyczyną braku zaufania w związkach często jest chorobliwa podejrzliwość. W takich sytuacjach partner powinien pracować nad tym, aby przestać myśleć, że druga strona ma jedynie złe intencje, które mogą go skrzywdzić.

Przyczyny braku zaufania – psychologia

Warto wiedzieć, że problem z zaufaniem w związku może mieć swoje przyczyny już w dzieciństwie. To właśnie w tym czasie bezbronne dziecko bezgranicznie ufa swoim rodzicom lub opiekunom. Jeśli spełniają oni we właściwy sposób jego potrzeby, uczy się ono, że otoczenie jest raczej przyjazne. Problem pojawia się wówczas, gdy ze względu np. na chorobę lub okoliczności życiowe, nie potrafią oni tego zrobić dobrze lub czynią to w sposób wybiórczy. W takich okolicznościach dziecko często doświadcza nieprzewidywalności ich zachowań.

Problem może pojawić się również wtedy, gdy rodzice wykonują swoje obowiązki, ale z negatywnym nastawieniem emocjonalnym. Dziecko odbiera wówczas sprzeczne komunikaty, które na stałe wpisują się w jego psychikę. Na ograniczenie zaufania wpływają także rozwody, traumy, przemoc oraz zdrady. Wszystkie te okoliczności mogą wpływać na problem z zaufaniem do innych w dorosłym życiu, a osoby, które ich doświadczyły, nieraz wymagają długotrwałej terapii. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Elizabeth Fernandez Gil/Getty Images

Pozostałe wiadomości