Dzień Języka Ojczystego. Polacy kochają słuchać gwar. "To atrakcja, zwłaszcza w dalszych częściach kraju"

Polacy nie gęsi, swoje języki mają
Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, żeby poznać gwarę i historię mieszkańców różnych regionów naszego kraju. Celem święta jest troska o język ojczysty i jego promocja. Aktorzy Stanisław Jaskułka i Krzysztof Hanke oraz wokalista Paweł Ruszkowski na co dzień posługują się rodzimymi gwarami i opowiadali o nich w Dzień Dobry TVN.

Niezwykle melodyjna gwara śląska

Krzysztof Hanke podkreślił wyjątkowość gwary śląskiej. Kiedy tylko odwiedza swoje rodzinny strony, pielęgnuje dziedzictwo kulturowe. Aktor zdradził nam, że nigdy nie spotkał się z żadną dyskryminacją, wręcz odwrotnie – ludzie chcą, żeby mówił po śląsku i chcą usłyszeć melodię tej gwary.

Nauka

DD_20220104_Jezyki_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

- W domu, kiedy jestem u mamy, mówimy po śląsku. Jednak kiedy przyjeżdżam do Warszawy, zaczynam mówić nieco bardziej "normalnie". Gwara śląska czerpie z okolicznych języków - czeskiego, słowackiego, niemieckiego, a także francuskiego. To język integracji europejskiej - powiedział Krzysztof Hanke w Dzień Dobry TVN.

Niedoceniania gwara góralska

Stanisław Jaskułka mówi gwarą góralską. Kiedy skończył studia myślał, że nie będzie mu już do niczego potrzebna. Szybko jednak zrozumiał, że to coś, co powinien pielęgnować. Często chodził na jarmarki (targ koński), gdzie słuchał i mówił gwarą.

- Na Podhalu w latach 50. i 60. gwara była na podwórku, a w szkole mówili, że mamy mówić "normalnie" - wspominał aktor.

- W latach 70. z kolei moja bratowa z Nowego Targu, żeby z dziećmi się dogadać, wprowadziła lekcje wychowawcze w gwarze. Gwara to bogactwo wrażeń - dodał nasz gość.

Moda na język kaszubski

Paweł Ruszkowski to wokalista, kompozytor, aranżer i nauczyciel śpiewu. Był pierwszym rocznikiem w szkole, który zaczął uczyć się kaszubskiego. Dziś włada nim biegle.

- Wydaje mi się, że oddolnie ten kaszubski odżywa. Od dzieci do rodziców i dziadków. Jest 400, a może i więcej szkół, w których uczy się teraz tego języka. Zresztą on stał się teraz bardzo modny - są media kaszubskie, piosenki itd. - wyliczał artysta.

- Sam w swoim repertuarze mam dużo szlagierów tłumaczonych od Sinatry, przez Stinga po Czerwone Gitary. To atrakcja zwłaszcza w dalszych częściach Polski - dodał Paweł Ruszkowski.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego lub też Dzień Dziedzictwa Językowego obchodzony jest 21 lutego. Święto powołało UNESCO 1999 roku. Data obchodów jest upamiętnieniem tragicznych wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku. Zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace demonstrujących na rzecz nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Ostatecznie udało się to w 1956 roku, zamordowani studenci zostali uhonorowani przez swoich rodaków.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski/Diana Ryściuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!