Styl życia

Dom pani Teresy spłonął w Sylwestra. Sąsiedzi i strażacy odbudowali go w rekordowym tempie

Styl życia

Ta historia pokazuje, że ludzka solidarność nie zna granic. Kiedy dom pani Teresy spłonął w Sylwestra, strażacy i sąsiedzi niezwłocznie ruszyli z pomocą. W zaledwie 62 dni udało się im go odbudować.

Pożar w Sylwestra

Olszowice, mała wieś na Południu Polski, sylwester 2020/2021. Rok miał się skończyć spokojnie, nic nie zwiastowało nadejścia tragedii. Niestety w domu pani Teresy Młynarczyk wybuchł pożar.

To było rano. Syn poszedł do sąsiada, a ja zobaczyłam płomień spod dachu i dym buchający. Zaczęłam krzyczeć w niebogłosy: "ratunku". Wzięłam wiaderko z wodą, zaczęłam lać, to się jeszcze gorzej paliło. Poparzyłam sobie ręce, miałam sparzoną twarz. Przeżyłam straszną tragedię

- mówi kobieta.

Pani Teresa i jej syn Zbigniew w pożarze stracili cały dobytek, a ich dom był doszczętnie zniszczony.

- Przyczyn pożaru określić nie potrafię, chociaż mamy podejrzenie, że to od prądu. Instalacja w tym budynku była w bardzo złym stanie – opowiada Piotr Tylek, sąsiad, współorganizator budowy domu.

Na pomoc oczywiście ruszyli strażacy.

- Już podczas tego gaszenia wspólnie z kolegami stwierdziliśmy, ze pomożemy odbudować ten dom – zaznacza Zbigniew Pietrzyk, prezes OSP w Olszowicach.

Budowa nowego domu

Jak postanowili, tak też zrobili.

- Straż jest zapalnikiem, rozpędza, a potem wszyscy się dołączają. Takim przykładem jest pierwszy dzień sprzątania. Sobota, 2 stycznia. Ponad 50 osób pomagało – dodaje Piotr Tylek.

Zainteresowanie pomaganiem było nieprawdopodobne. Pani Monika Wilczyńska, sąsiadka, która pomagała odbudowywać dom, odbierała telefony od osób, które chciały pomóc. Oferowano ubrania, środki czystości, meble. Chęć pomocy zgłaszały też firmy budowlane, fachowcy. Strażacy założyli zbiórkę pieniędzy – w ciągu 7 dni zebrali prawie sto tysięcy złotych. Dom dla pani Teresy powstał w rekordowym tempie. Odbudowano go w 62 dni.

– Jakie wszystko śliczne. Elegancko, super. Nie jestem w stanie dziękować– powiedziała kobieta.

Marcin Sawicki wybrał się do Olszowic, żeby sprawdzić jak, w tak krótkim czasie udało się odbudować dom pani Teresy. Skąd bierze się siła lokalnej społeczności? Zobacz wideo:

Zobacz też:

11-latka uratowała swoją babcię z płonącego domu. Teraz rodzina potrzebuje pomocy

Sowi przytułek ratuje życie wielu ptaków. "To nasi sprzymierzeńcy pod każdym względem"

"Są takie miasta, gdzie nie ma ani jednej poradni". Przekaż 1 procent i pomóż zbudować centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Izabela Kaczyńska

Pozostałe wiadomości