Styl Życia

Sowi przytułek ratuje życie wielu ptaków. "To nasi sprzymierzeńcy pod każdym względem"

Styl Życia

Sowi przytułek ratuje życie wielu ptaków. "To nasi sprzymierzeńcy pod każdym względem"

Anna Smoter wraz ze swoją rodziną prowadzi schronienie dla sów. Ptaki, które do nich trafiają, są rehabilitowane i wypuszczane na wolność. Niektóre historie wyjątkowo chwytają za serce. Jak mądrze nieść pomoc, kiedy zauważymy ranną sowę? 

Sowy: gdzie występują w miastach?

Pewnemu puszczykowi życie uratowali znajomi Anny Smoter. Ich wrażliwość i empatia pomogły ocalić zwierzę od wychłodzenia. 

- Jego historia jest wzruszająca. Znajomi, którzy jechali późnym wieczorem, zauważyli ptaka, który się nie ruszał i nie uciekał. Okazało się, że to mała sowa, a dokładniej mały puszczyk. Nie miał żadnych obrażeń, był tylko wychłodzony. Wzięliśmy go pod opiekę, weterynarz wypisał leki, które pomogłyby ptakowi wrócić do dobrej kondycji - powiedziała pani Anna. 

- Wzruszające było obserwowanie, jak z dnia na dzień nabiera sił. Wróciliśmy do miejsca, w którym został znaleziony i wrócił na wolność. Sam fakt uratowania życia takiemu maleństwu napawa nas dumą - dodała nasza rozmówczyni. Jak zaznaczyła, także w sercu miasta możemy spotkać sowy. Należy jednak dobrze wytężyć wzrok. 

- Miasto to dla sów ostoja pokarmowa ze względu na gryzonie. Wszelkie wieże kościelne i wysokie budynki - tam często mieszkają płomykówki, których nie dojrzymy na co dzień - tłumaczyła ekspertka.

Jak pomagać rannym sowom?

Teraz jest szczególny czas dla sów, bo trwa okres godowy i lęgowy. Na co zwracać uwagę i kiedy im pomagać?

- Nie przeszkadzajmy im. To nasi sprzymierzeńcy pod każdym względem. Wszystkie sowy, które występują w Polsce, są pod ochroną. Starajmy się unikać tego zwyczaju usilnego ratowania. Jeżeli znajdziemy małą sowę, nie zabierajmy jej. One też uczą się latać, tak jak my uczymy się chodzić - wyjaśniała Anna Smoter. 

- Chyba, że widzimy, że ptak jest ewidentnie ranny. Albo kiedy jest upał i leży bez ruchu, konieczna jest interwencja. Jeżeli nie mamy numeru do fundacji albo weterynarza, zadzwońmy nawet do straży pożarnej i zabezpieczmy tego ptaka - radziła opiekunka sów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Reporter: Agata Zjawińska
Co sądzisz o tym artykule?
74
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0