Naparstnica purpurowa jest rośliną przyciągającą uwagę, o niezwykle dekoracyjnej barwie kwiatów. Prosta uprawa zachęca ogrodników do hodowania jej w ogrodach. W Polsce traktowana jest jako roślina dwuletnia, zakwita dopiero w kolejnym roku po zasadzeniu. Jedną z ozdobnych odmian naparstnicy purpurowej jest "Alba", wyróżniająca się licznymi białymi kwiatami. Często sadzi się ją w ogrodzie niedaleko czystego gatunku. Razem tworzą niepowtarzalne kompozycje i pięknie ze sobą kontrastują. Co należy wiedzieć o naparstnicy przed zasadzeniem jej w ogrodzie? Poznaj najważniejsze informacje na jej temat.
Jak wygląda Digitalis purpurea ?
Naparstnica jest chętnie sadzona w ogrodach, a to za sprawą niezwykle dekoracyjnych, intensywnie fioletowych kwiatów w kształcie dzwonków. Jest gatunkiem charakterystycznym, trudno pomylić naparstnicę z innym rodzajem kwiatów. W naturalnym środowisku roślina osiąga nawet do 160 centymetrów wysokości, w domowej uprawie jest to przeciętnie około 1 metra, choć przy wyjątkowo korzystnych warunkach może dorastać do 120 centymetrów.
Digitalis purpurea wyróżnia się dużymi ciemnozielonymi liśćmi pokrytymi delikatnym owłosieniem oraz licznymi kwiatami sporych rozmiarów, zebranymi w grona. Kielich rośliny również pokryty jest owłosieniem. Kwiatostany mają kolor ciemnofioletowy, z charakterystycznymi ciemnymi cętkami i białą obwódką. Pędy są proste i sztywne, mają od 60 do 120 centymetrów wysokości.
Naparstnica purpurowa – jak wygląda uprawa i pielęgnacja rośliny?
Uprawa naparstnicy purpurowej nie jest zbyt skomplikowana. Gatunek nie ma specjalnych wymagań i nie potrzebuje czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska słoneczne, gdzie najszybciej się rozwija, ale nawet miejsca półcieniste i całkowicie zacienione nie są dla naparstnicy przeszkodą. Sadzonki umieszczone w takich miejscach mogą jednak słabiej kwitnąć i zazwyczaj osiągają mniejsze rozmiary. Warto sadzić ją na podłożu żyznym i próchniczym, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Roślina kwitnie od czerwca aż do końca sierpnia, a kwitnienie można przedłużyć poprzez silne skrócenie starych pędów kwiatowych.
Naparstnica purpurowa jest bardzo odporna na szkodniki i choroby. W okresach suszy wymaga obfitego podlewania, ale na co dzień nie potrzebuje innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Digitalis purpurea – jak rozmnażać gatunek?
Naparstnica purpurowa jest rozmnażana najczęściej poprzez wysiew nasion. Cały zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wysiew roślin do specjalnego pojemnika, a dopiero po kilku miesiącach przeniesienie kiełkujących nasion do gruntu. Innym sposobem jest wysadzenie ich bezpośrednio do ziemi na stałe stanowisko, gdzie mają rosnąć w najbliższych latach. Wysiew nasion w przypadku tego gatunku zazwyczaj kończy się powodzeniem. Aby zwiększyć liczebność nowych kwiatów, nasiona przed wysianiem warto umieścić na kilka godzin w wodzie.
Nasiona zbiera się w ciągu pierwszego miesiąca po kwitnieniu rośliny i wysadza do gruntu (najszybciej w maju) lub inspektu (przeważnie w marcu). Między poszczególnymi sadzonkami naparstnicy purpurowej należy zachować co najmniej półmetrowy odstęp ze względu na to, że roślina ma tendencję do silnego rozrastania się.
Zastosowanie naparstnicy purpurowej – roślina ozdobna i lecznicza
Naparstnica purpurowa pięknie prezentuje się na wysokich i średnich rabatach kwiatowych, może być sadzona również przy murkach ogrodowych oraz ogrodzeniach w ramach dekoracji. Nadaje się na kwiat cięty do wysokich wazonów. Z wykorzystaniem naparstnicy można tworzyć oryginalne bukiety i kompozycje kwiatowe. Obecnie jest w Polsce pod ochroną, dlatego też w ogrodach nie można sadzić roślin pochodzących z miejsc ich naturalnego występowania. Wszystkie sadzonki i nasiona należy kupować w sklepach ogrodniczych.
Przez wiele lat naparstnica była wykorzystywana w medycynie ludowej. Surowcem zielarskim są jej liście, które zbiera się w pierwszym roku wegetacji. Jest rośliną trującą, jej stosowanie powinno się konsultować z lekarzem. Ma właściwości moczopędne, jednak częściej używana jest jako składnik przy produkcji środków farmakologicznych na choroby serca. Nie poleca się samodzielnego przygotowywania leków.
Zobacz wideo: Co z tego wyrośnie. Niezłe ziółko
Zobacz także:
Morwa biała. Jakie ma właściwości i jak ją stosować?
Kalia doniczkowa – uprawa i pielęgnacja. Czy można zrobić bukiet ślubny z kalii?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: 500px Plus