Kalia doniczkowa – uprawa i pielęgnacja. Czy można zrobić bukiet ślubny z kalii?

Kalia - uprawa, pielęgnacja, symbolika
Francesco Carta / EyeEm; / Getty Images
Źródło: EyeEm

Kalia cieszy się coraz większą popularnością, również w Polsce. Ten egzotyczny kwiat pojawia się nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonach i parapetach mieszkań. Kalia w doniczce może być naprawdę piękną ozdobą, jeśli się wie, jak należy ją uprawiać i pielęgnować. Zdrowe rośliny zawsze zwracają uwagę otoczenia.

Kalia (cantedeskia) to coraz częściej spotykana w polskich domach roślina dekoracyjna, czasami uprawiana również w ogrodach. Wyróżnia się długimi, jajowatymi liśćmi, na których czasem mogą pojawiać się drobne plamki. Najbardziej zwracają uwagę jednak kwiaty tej rośliny, które mają nietypowy kształt – u podstawy są dość wąskie, na górze zaś tworzą piękny, szeroki, okrągły pierścień. Gatunek kwitnie od lutego do maja, w okresie spoczynku znajduje się natomiast od końca maja aż do lipca. Kalia ogrodowa i kalia doniczkowa mają podobne wymagania uprawne. W obu przypadkach są to rośliny wymagające. Znacznie więcej osób decyduje się jednak na wyhodowanie rośliny w warunkach domowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji kalia może kwitnąć w doniczce nawet przez wiele lat.

Kalia doniczkowa – uprawa i pielęgnacja

Zapewnienie kalii doniczkowej odpowiedniego stanowiska jest kluczowe dla jej prawidłowego rozwoju. Roślina wymaga dość dużo słońca, przy czym nie może być narażona na jego bezpośrednie działanie. Zbyt silne promienie często są przyczyną tego, że kalii żółkną liście, a następnie wysuszają się i wypadają. Mogą pojawić się również pojedyncze poparzenia słoneczne.

Wybierając stanowisko dla kalii w doniczce, warto wziąć pod uwagę również wymagania rośliny dotyczące temperatury otoczenia. Lepiej umieszczać ją w tych pomieszczeniach w domu, w których panuje najniższa temperatura. Cantedeskia nie lubi upałów i źle na nie reaguje. W okresie wiosennym roślinę można wynosić na zewnątrz, na taras lub balkon.

Idealnym podłożem dla rośliny jest uniwersalna ziemia ogrodowa, próchniczna, żyzna i wilgotna, dlatego podlewanie kalii doniczkowej musi być regularne. Gatunek potrzebuje stale wilgotnego podłoża, które będzie przypominało warunki naturalne. Wymagane jest również nawożenie cantedeskii, przynajmniej raz w tygodniu w okresie kwitnienia (poleca się stosowanie nawozu uniwersalnego do roślin kwitnących).

Jak przezimować kalię?

Ze względu na egzotyczne pochodzenie rośliny, kalia ma nieco inne wymagania podczas okresu spoczynku niż większość gatunków uprawianych w domach. Cantedeskia w okresie od maja do lipca (czasem do początku sierpnia) powinna znajdować się w chłodnym pomieszczeniu i mieć dostęp do słońca. Nie warto trzymać jej w miejscach, w których panuje temperatura powyżej 10 st. C.

W trakcie zimowania kalia nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny nie trzeba podlewać, wystarczy ją nawozić. Po okresie spoczynku warto przesadzić roślinę do nowej doniczki, w której będzie mogła zakwitnąć.

Sadzenie kalii doniczkowej

Kiedy sadzić kalie?

Kalie doniczkowe można sadzić w dowolnym terminie w ciągu roku. Po przyniesieniu sadzonki ze sklepu warto natychmiast przesadzić ją do większej doniczki. Przesadzanie powinno odbywać się na początku okresu wegetacji rośliny.

Jak sadzić kalie?

Kalie warto sadzić w doniczkach o średnicy co najmniej 15 cm i wysokości co najmniej 10 cm. Dzięki temu roślina będzie miała wystarczająco dużo miejsca na rozwój, a jej korzenie będą znajdowały się na tyle głęboko, aby czerpać maksymalnie dużo ze wszystkich dostarczanych substancji odżywczych. Do doniczek warto wsypać nie tylko ziemię ogrodową, ale również trochę torfu, który pomoże utrzymać wilgotność podłoża.

Bukiet ślubny z kalii – wypada czy nie? Przesądy

Jeszcze do niedawna takie gatunki, jak kalie czy lilie, kojarzyły się wyłącznie z ceremoniami pogrzebowymi. Obecnie bukiety z tych kwiatów pojawiają się także na ślubach. Według przesądów, są to kwiaty, które mogą przynieść młodej parze nieszczęście, negatywnie wpłynąć na relacje między nimi i doprowadzić do rozpadu związku w bardzo krótkim czasie. Coraz mniej młodych osób przywiązuje do tego wagę i decyduje się na piękne kompozycje kwiatowe przygotowane właśnie z tych kwiatów. Wiązanki z kalii na cmentarz nadal są bardzo popularne, ale trzeba pamiętać o tym, że przygotowuje się je w zupełnie inny sposób niż na uroczystości weselne. Jeśli podobają ci się kalie, ale sądziłaś, że są to kwiaty zarezerwowane wyłącznie na pogrzeby, nie musisz dłużej się tym martwić. W takim przypadku nie warto zwracać uwagi na przesądy i zdecydować się na bukiet ślubny z kalii. W końcu dzień wesela ma być jednym z najpiękniejszych w życiu.

Zobacz także: Czy znasz kwiatowy savoir-vivre i wiesz, co symbolizują kolory róż?

Róże, czyli królowe kwiatów. Jak sprawić, by tego lata zachwycały w naszym ogrodzie?

Ogórecznik lekarski – nasiona, ziele, olej. Jak stosować?

Zobacz wideo: Kwiaty odporne na zmiany pogody

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie