Psychoefekty codziennie wpływają na nasze życie. "Badania pokazują, że z rozumem u nas średnio"

QBA_4491
Źródło: Dzień Dobry TVN
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Psychoefekty towarzyszą nam w codziennym życiu i warto je znać, by wiedzieć, jakie mechanizmy rządzą naszą psychiką. Kamil Zieliński poświęcił temu zjawisku swoją najnowszą książkę. Poznamy dzięki niej 50 sytuacji, które zdarzają się nam niemal każdego dnia. Autor wyjaśnia je z punktu widzenia psychologii.

Czym są psychoefekty?

Jak zaznacza ekspert, psychoefekty pozwalają nam lepiej zrozumieć drugiego człowieka, ale również swoje reakcje, decyzje, ogólnie swoje postępowanie. Mogą nam także pomóc w wielu dziedzinach życia - od bardzo prostych decyzji, po poważne decyzje finansowe czy miłosne.

- Badania pokazują nam, że z rozumem u nas średnio. Bardziej skupiamy się na emocjach, nawykach, schematach, przyzwyczajeniach. A to wszystko zjawiska psychologiczne, psychoefekty - mówił Kamil Zieliński.

- Gdybyśmy od dziecka uczyli się psychologii, krytycznego myślenia, komunikacji i współpracy, to żyłoby nam się zdecydowanie lepiej. To również dlatego właśnie napisałem tę książkę, bo skoro nikt nas tego nie uczy, warto samemu sięgnąć po psychologię. A że mamy ogrom POP-psychologii, to chciałem stworzyć porządną pozycję evidence based, która napisana byłaby językiem zrozumiałym dla każdego. I po recenzjach widzę, że chyba się powiodło - dodał.

Ukryte teorie osobowości

Ukryte teorie osobowości (w literaturze często skracane do UTO) to automatyczne, bezwiedne kojarzenie pewnych cech ze sobą. Zjawisko pozwala wyciągać wnioski o niezaobserwowanych cechach danego człowieka na podstawie tych, które zdążyliśmy już zaobserwować.  - Według naukowców UTO działa na podstawie prototypu, czyli pewnych zachowań według nas typowych dla danej cechy. Kiedy zauważymy, że jakaś osoba jest nietowarzyska, ponieważ trzyma się na uboczu, ma niewielu znajomych, odrzuca zaproszenia urodzinowe, to automatycznie wnioskujemy, że ma także inne cechy, które kojarzą nam się z nietowarzyskością. Sądzimy więc, że jest nielubiana, chamska, pesymistyczna, smutna, bez - zauważa ekspert.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie