Styl życia

Co zobaczyć w Hoorn? Historia, atrakcje i zabytki miasta

Styl życia

Malownicza przystań i domy w holenderskim Hoorn

Hoorn nie jest miastem tak dużym, znanym i popularnym jak Amsterdam, jednak jest równie urokliwe. Jednym z najlepszych powodów, aby je odwiedzić, jest zachwycająca holenderska architektura z czasów renesansu, która świadczy o dawnym statusie miasta – był to znaczący ośrodek handlu morskiego.

Cicho, przytulnie i malowniczo. Hoorn znajduje się na tyle blisko stolicy Holandii, że pociągiem można tam dotrzeć w 25–35 minut. To idealne miejsce na krótki weekendowy wypad lub jednodniową wycieczkę przy okazji pobytu w Amsterdamie.

Hoorn – podstawowe informacje

Hoorn to miasto i gmina w regionie północnej Holandii . Położone jest przy jeziorze Markermeer, 35 km na północ od Amsterdamu. Hoorn zdobyło prawa miejskie w 1357 roku. Jego ludność liczy około 70 tys. Teren gminy Hoorn to 53.25 km2, z czego 33 km2 to tereny mokre, w większości jezioro Markermeer.

Hoorn – historia

Założone w 716 roku Hoorn stosunkowo szybko stało się ośrodkiem handlowym dla całego regionu, ze względu na port i dobre połączenia z innymi ośrodkami handlowymi. Miasto prężnie się rozwijało poprzez handel morski. Statki, które opuszczały Hoorn, wracały z wartościowymi towarami, takimi jak pieprz, gałka muszkatołowa czy goździki. Jeden z żeglarzy, Willem Schouten, okrążył najbardziej wysunięty na południe cypel Ameryki Południowej, przedzierając się przez potężne sztormy i nazwał go Kaap Horn (Przylądek Horn), aby uhonorować swoje rodzinne miasto.

Po długim okresie rozwoju nadszedł kryzys i powrót do gospodarki opartej na rybołówstwie. Po wojnie z Napoleonem miasto znów zaczęło prosperować, tym razem dzięki handlowi naziemnemu, w szczególności produkcji nabiału, który stał się głównym źródłem przychodu dla większości handlarzy w mieście. Pojawienie się dróg kolejowych w XIX wieku rozwinęło handel jeszcze bardziej.

Na początku lat 30. XX wieku połączenie miasta z morzem było utrudnione, a więc handel morski zakończono. Kiedy II wojna światowa dobiegła końca, miasto zaczęło rozwijać się w różnych kierunkach, rozwijał się m.in. przemysł ogrodniczy. Dwadzieścia lat później Hoorn zaczęło sprowadzać do siebie Holendrów, którzy pracowali w Amsterdamie. Miasto oferowało im dobre połączenie ze stolicą i lepsze warunki mieszkaniowe.

Hoorn – zabytki i atrakcje

"Stadswandeling", czyli krążenie po mieście, jest zdecydowanie najlepszym sposobem na zwiedzenie Hoorn. Poniżej znajduje się lista atrakcji, które w większości można zwiedzić podczasu jednego spaceru:

  • Muzeum Zachodniofryzyjskie – muzeum regionalne, które opowiada historię miasta podczas jego „złotego wieku”, najlepszego okresu dla Hoorn, kiedy wysoko rozwinięty handel przynosił mu bogactwo. W muzeum znajduje się 25 pomieszczeń, a każde z nich opowiada inną część historii. Zbiór muzeum obejmuje dużą kolekcję obrazów, porcelany, broni palnej i przedmiotów Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Sam budynek muzeum jest jednym z najbardziej malowniczych w mieście;
  • Grote Oost (czyli Daleki Wschód) – jedna z najpiękniejszych ulic Hoorn. Wiele domów zostało wybudowanych w XVII i XVIII wieku, często ich właścicielami byli kupcy. Na ulicy znajdują się również małe, urocze sklepiki;
  • Waag – budynek wagi to historyczne centrum Hoorn wybudowane w 1609 roku. W nim odbywało się ważenie towarów przed handlem. Waag znajduje się na najbardziej znanym placu miasta: Roode Steen. Dziś pełni funkcję przytulnej kawiarni;
  • Roode Steen – główny plac Hoorn, którego nazwa dosłownie znaczy „czerwony kamień”. Kamień widoczny jest na placu i symbolizuje krew, ponieważ historycznie znajdowały się tu szubienice. Dziś to urokliwy plac, na którym często odbywają się targi;
  • Hoofdtoren – ze względu na dawniejszą funkcję miasta jako siedziby Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, konieczne jest zwiedzenie jego części portowej, m.in. wieży Hoofdtoren. Wybudowana w 1532 roku, pełniła funkcję obronną miasta. Za wieżą można zwiedzić powstałe w 1464 roku drewniane molo.

Hoorn – sklepy

Centrum handlowe w Hoorn to prawdziwy raj dla zakupoholików. Można tam znaleźć wszystkie sklepy dostępne w większych holenderskich miastach, a także niezależne butiki, oryginalne sklepy z pamiątkami i antykami.

W Hoorn odbywają się także liczne targi. Latem, co czwartek, na głównym placu Roode Steen można kupić lokalne sery. Wydarzenie jest wyjątkowe, ponieważ podczas jego trwania odbywają się inscenizacje historycznych targów: od procesu dostarczenia, po negocjacje i ważenie, a wszystko prezentują artyści w tradycyjnych strojach. Co rok, w sierpniu, odbywa się również Lappendag, największy targ w Holandii z tradycją sięgającą średniowiecza, na którym można w przystępnych cenach kupić ubrania i tekstylia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Najdłuższa na świecie ścieżka rowerowa, która jest wyłożona panelami fotowoltaicznymi, została otwarta w holenderskim Utrechcie

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości