21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Święto upamiętnia wydarzenia związane z badaniami przestrzeni kosmicznej, a także inspiruje naukowców do dalszej pracy. Jak wygląda praca astronauty i co trzeba zrobić, aby nim zostać? O tym opowiedzieli nam Robert Szaj z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach oraz Agnieszka Elwertowska, analogowa astronautka.
Jak zostać astronautą?
W Kosmosie od 1961 roku było łącznie 566 ludzi z 41 krajów. Gdybyśmy mieli w Polsce obliczyć prawdopodobieństwo spotkania kosmonauty lub astronauty, jest ono kilka razy mniejsze, niż spotkanie np. z obecnym i byłymi prezydentami RP. To jak 1 do 40 milionów.
Już tylko te liczby pokazują, że zostanie astronautą jest niezwykle trudne, ale nie jest to niemożliwe.
W Europie jest w tej chwili korpus czternastu astronautów. Trzeba spełnić ogromną ilość kryteriów i selekcji
– powiedział Robert Szaj z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach, pasjonat i populatyzator Kosmosu.
Do tej pory tylko trzy kraje na świecie są zdolne samodzielnie wynieść ludzi w kosmos. To Rosja, USA i Chiny. Niedługo dołączą do tego grona Indie. Droga w Kosmos dla Polaka wiedzie przez Europejską Agencję Kosmiczną i jej korpusu astronautów, który liczby obecnie jedynie 14 osób.
Zdaniem Roberta Szaja, aby Polak został astronautą, w pierwszej kolejności nasz kraj powinien rozszerzyć swoje członkostwo w ESA o udział w załogowych misjach. Obecnie rocznie płacimy ponad 35 milionów euro składki, ale bez opcji udziału w takich misjach. To po pierwsze decyzja polityczna - Polska musiałabym zwiększyć nakłady na badania kosmiczne.
Kto może być astronautą?
Jeśli chodzi o osobiste predyspozycje, trzeba być absolwentem wydziału technicznego: informatyki, matematyki, inżynierii. Po drugie spełnić bardzo rygorystyczne wymogi zdrowotne, bo one są najczęściej dyskwalifikujące. Po trzecie - mieć bardzo duże doświadczenie zawodowe
– wyliczał rozmówca Dzień Dobry TVN.
Im więcej umiejętności i doświadczenia ma kandydat, tym lepiej. Nabory dotyczą osób o bardzo dobrym zdrowiu, zazwyczaj w wieku od 28 do 37 lat. Perfekcyjne wyniki zdrowotne są podstawowym warunkiem lotu w Kosmos, jakiekolwiek choroby przewlekłe wykluczają kandydata. Selekcji nie przejdą także osoby, które paliły papierosy . W warunkach zamkniętej przestrzeni, ograniczenia tlenu i rozrzedzonej sztucznej atmosfery, każde nawet niewielkie uszkodzenie płuc przez substancje smoliste są dyskwalifikujące.
Żeby dostać się do największego korpusu NASA, trzeba być obywatelem USA.
Agnieszka Elwertowska ma 25 lat i pochodzi z Gdyni. Od najmłodszych lat marzy tylko o jednym: karierze astronautki i prawdziwej misji kosmicznej. Obecnie każdą wolną chwilę poświęca na badania i udział w kosmicznych projektach. Dziewczyna brała już udział w analogowej misji , czyli symulacji maksymalnie zbliżonej do załogowej wyprawy w kosmos, w której pełniła funkcję zastępcy szefa załogi. W przedsięwzięciu brały udział także osoby z Brazylii, Angoli, Argentyny i Grecji.
Na studiach dołączyłam do pierwszego studenckiego projektu, który był realizowany we współpracy z Europejską Agencja Kosmiczną. To mi otworzyło wiele dróg do polskiego sektora komicznego. Wtedy obudziła się moja pasja sprzed lat
– przyznała Agnieszka Elwertowska.
Czy za kilka lat uda się jej przejść nabór i zostać prawdziwym astronautą? Jest na to bardzo duża szansa. My bardzo mocno trzymamy za nią kciuki.