Marzysz o byciu astronautą? Zobacz, jakie warunki musisz spełniać

21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Święto upamiętnia wydarzenia związane z badaniami przestrzeni kosmicznej, a także inspiruje naukowców do dalszej pracy. Jak wygląda praca astronauty i co trzeba zrobić, aby nim zostać? O tym opowiedzieli nam Robert Szaj z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach oraz Agnieszka Elwertowska, analogowa astronautka.

Jak zostać astronautą?

W Kosmosie od 1961 roku było łącznie 566 ludzi z 41 krajów. Gdybyśmy mieli w Polsce obliczyć prawdopodobieństwo spotkania kosmonauty lub astronauty, jest ono kilka razy mniejsze, niż spotkanie np. z obecnym i byłymi prezydentami RP. To jak 1 do 40 milionów.
Już tylko te liczby pokazują, że zostanie astronautą jest niezwykle trudne, ale nie jest to niemożliwe.

W Europie jest w tej chwili korpus czternastu astronautów. Trzeba spełnić ogromną ilość kryteriów i selekcji

– powiedział Robert Szaj z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach, pasjonat i populatyzator Kosmosu.
Do tej pory tylko trzy kraje na świecie są zdolne samodzielnie wynieść ludzi w kosmos. To Rosja, USA i Chiny. Niedługo dołączą do tego grona Indie. Droga w Kosmos dla Polaka wiedzie przez Europejską Agencję Kosmiczną i jej korpusu astronautów, który liczby obecnie jedynie 14 osób.
Zdaniem Roberta Szaja, aby Polak został astronautą, w pierwszej kolejności nasz kraj powinien rozszerzyć swoje członkostwo w ESA o udział w załogowych misjach. Obecnie rocznie płacimy ponad 35 milionów euro składki, ale bez opcji udziału w takich misjach. To po pierwsze decyzja polityczna - Polska musiałabym zwiększyć nakłady na badania kosmiczne.
Kto może być astronautą?

Jeśli chodzi o osobiste predyspozycje, trzeba być absolwentem wydziału technicznego: informatyki, matematyki, inżynierii. Po drugie spełnić bardzo rygorystyczne wymogi zdrowotne, bo one są najczęściej dyskwalifikujące. Po trzecie - mieć bardzo duże doświadczenie zawodowe

– wyliczał rozmówca Dzień Dobry TVN.
Im więcej umiejętności i doświadczenia ma kandydat, tym lepiej. Nabory dotyczą osób o bardzo dobrym zdrowiu, zazwyczaj w wieku od 28 do 37 lat. Perfekcyjne wyniki zdrowotne są podstawowym warunkiem lotu w Kosmos, jakiekolwiek choroby przewlekłe wykluczają kandydata. Selekcji nie przejdą także osoby, które paliły papierosy . W warunkach zamkniętej przestrzeni, ograniczenia tlenu i rozrzedzonej sztucznej atmosfery, każde nawet niewielkie uszkodzenie płuc przez substancje smoliste są dyskwalifikujące.
Żeby dostać się do największego korpusu NASA, trzeba być obywatelem USA.

Droga do bycia astronautą

Agnieszka Elwertowska ma 25 lat i pochodzi z Gdyni. Od najmłodszych lat marzy tylko o jednym: karierze astronautki i prawdziwej misji kosmicznej. Obecnie każdą wolną chwilę poświęca na badania i udział w kosmicznych projektach. Dziewczyna brała już udział w analogowej misji , czyli symulacji maksymalnie zbliżonej do załogowej wyprawy w kosmos, w której pełniła funkcję zastępcy szefa załogi. W przedsięwzięciu brały udział także osoby z Brazylii, Angoli, Argentyny i Grecji.

Na studiach dołączyłam do pierwszego studenckiego projektu, który był realizowany we współpracy z Europejską Agencja Kosmiczną. To mi otworzyło wiele dróg do polskiego sektora komicznego. Wtedy obudziła się moja pasja sprzed lat

– przyznała Agnieszka Elwertowska.
Czy za kilka lat uda się jej przejść nabór i zostać prawdziwym astronautą? Jest na to bardzo duża szansa. My bardzo mocno trzymamy za nią kciuki.
Zobacz także:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Nastazja Bloch
Pozostałe wiadomości