Z miłości do natury i szkockich krów. "Mają urzekające rzęsy. Większość kobiet mogłaby im zazdrościć"

Bydło szkockie
Bydło szkockie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Agnieszka i Dawid postanowili zamieszkać na wsi. Zbliżając się do natury, zdecydowali zadbać o naturalną równowagę otoczenia. I tak do ich życia wkroczyło bydło szkockie.

Życie na łące

Ucieczka na wieś to marzenie wielu. Na ten krok zdecydowała się Agnieszka i Dawid, którzy do zadania podeszli z dwóch stron, nie tylko pytając, jakie korzyści może im dać bliski kontakt z przyrodą, ale też, co oni mogą zrobić dla natury. Do utrzymania połaci łąk niezbędne były naturalne "kosiarki".

Zobacz wideo: Zwierzostrady

Zwierzostrady
Jak powstają przejścia dla zwierząt?
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Łąka pozostawiona sama sobie będzie poddana sukcesji ekologicznej i z czasem przestanie być łąką, tylko stanie się lasem - zauważa Agnieszka. - Większość ptaków do lęgu potrzebuje takiej otwartej przestrzeni. Nie chcielibyśmy, żeby one się zatraciły i zarosły. Szukaliśmy zwierząt, które poradzą sobie w tej przestrzeni, ale jednocześnie nie będą szczególnie wymagające od nas - wyjaśnia.

I tak wybór padł na szkockie krowy wysokogórskie.

- Przede wszystkim te charakterystyczne grzywki - mówi Agnieszka o swoich podopiecznych. - Urzekające mają też rzęsy. Większość kobiet mogłaby im zazdrościć.

Ekologiczna samowystarczalność

Agnieszka i Dawid zamieszkali w dawnej suszarni, która po remoncie stała się ich domem. Domową spiżarnię uzupełniają w ogródku i na łąkach, zbierając zioła i jeżyny.

- Staramy się jak najmniej kupować w myśl zasady: nie kupuj, dbasz o środowisko - mówi Dawid. - Oczywiście to jest na razie w małym stopniu, ale powoli, powoli... Myślę, że niedługo nasza spiżarka będzie pełna na cały rok - dodaje z dumą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl

Zobacz także:

Autor: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości