Życie na łące
Ucieczka na wieś to marzenie wielu. Na ten krok zdecydowała się Agnieszka i Dawid, którzy do zadania podeszli z dwóch stron, nie tylko pytając, jakie korzyści może im dać bliski kontakt z przyrodą, ale też, co oni mogą zrobić dla natury. Do utrzymania połaci łąk niezbędne były naturalne "kosiarki".
Zobacz wideo: Zwierzostrady
- Łąka pozostawiona sama sobie będzie poddana sukcesji ekologicznej i z czasem przestanie być łąką, tylko stanie się lasem - zauważa Agnieszka. - Większość ptaków do lęgu potrzebuje takiej otwartej przestrzeni. Nie chcielibyśmy, żeby one się zatraciły i zarosły. Szukaliśmy zwierząt, które poradzą sobie w tej przestrzeni, ale jednocześnie nie będą szczególnie wymagające od nas - wyjaśnia.
I tak wybór padł na szkockie krowy wysokogórskie.
- Przede wszystkim te charakterystyczne grzywki - mówi Agnieszka o swoich podopiecznych. - Urzekające mają też rzęsy. Większość kobiet mogłaby im zazdrościć.
Ekologiczna samowystarczalność
Agnieszka i Dawid zamieszkali w dawnej suszarni, która po remoncie stała się ich domem. Domową spiżarnię uzupełniają w ogródku i na łąkach, zbierając zioła i jeżyny.
- Staramy się jak najmniej kupować w myśl zasady: nie kupuj, dbasz o środowisko - mówi Dawid. - Oczywiście to jest na razie w małym stopniu, ale powoli, powoli... Myślę, że niedługo nasza spiżarka będzie pełna na cały rok - dodaje z dumą.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl
Zobacz także:
- Barbara Kurdej-Szatan wydała oświadczenie. "Przepraszam przedstawicieli Straży Granicznej"
- Wanda Traczyk-Stawska Warszawianką Roku 2021. "Mam nadzieję, że kobiety będą miały swoje miejsce w Polsce"
- Chór LGBT+ nagrał hymn na 11 listopada. "Chcemy za pomocą kultury, odczarować to święto i celebrować je"
Autor: Sylwia Repeła
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN