Styl życia

Co trzeba wiedzieć o współczesnych bombach atomowych? "Dziś już nie są takie, jak 75 lat temu"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Wszystko, czego nie wiesz o bombie atomowej
Wszystko, czego nie wiesz o bombie atomowej Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Bomba atomowa uznawana jest za jedną z najbardziej śmiercionośnych broni stworzonych przez ludzką cywilizację. Arcygroźne narzędzie znalazło swoje zastosowanie podczas II wojny światowej, a potęga jego działania do dziś pozostaje w świadomości wielu ludzi. W Dzień Dobry TVN nad tematem ładunków jądrowych i możliwości ich wykorzystania przez współczesne mocarstwa pochylił się dziennikarz Marcin Sawicki.

Bomba atomowa - co warto o niej wiedzieć?

Zainteresowanie tematem broni jądrowej wzrosło na skutek wybuchu wojny w Ukrainie. Coraz więcej osób pragnie poznać historię nad wyraz groźnego wynalazku, który zapisał się w dziejach świata między innymi za sprawą wydarzeń z 1945 roku.

- Wszyscy pamiętamy, że II wojna światowa została zakończona przez dwa wybuchy atomowe. Amerykanie spuścili bomby na miasta Hiroszima i Nagasaki (...). Nikt się dokładnie nie spodziewał, jaki będzie tego efekt. Japończyków potwornie zaskoczyły te eksplozje (...). Liczba ofiar do dzisiaj nie jest pewna, ponieważ nie wiadomo do końca, ile osób było w każdym z tych miast - zauważył Marcin Sawicki, jednocześnie podkreślając, że bomba atomowa od zawsze odgrywała niebagatelną rolę w polityce międzynarodowej.

- Sowieci obserwowali te wybuchy z wielką uwagą, wtedy radziecki program atomowy był spóźniony. Oni użyli siatki szpiegowskiej, żeby ukraść amerykańskie sekrety atomowe. W 1949 roku zdetonowali swoją pierwszą bombę atomową na poligonie w ówczesnej Republice Kazachskiej - wyjaśnił dziennikarz.

Bomba atomowa - jak zmieniła się na przestrzeni lat?

Arsenał współczesnych mocarstw jądrowych niewiele ma wspólnego z bronią, którą wykorzystywano podczas II wojny światowej. Ładunki, które Amerykanie zrzucili na japońskie miasta, charakteryzowały się mniejszą siłą rażenia.

- Dzisiejsze bomby atomowe już nie są takie, jak 75 lat temu. To są bomby termojądrowe, one mogą być nawet tysiąc razy silniejsze - ocenił Marcin Sawicki. Dodał też, że na tle wszystkich państw dysponujących tego rodzaju środkami obrony wyraźnie wyróżnia się Rosja.

- Według wszystkich międzynarodowych szacunków ma najwięcej tych głowic - podsumował dziennikarz Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości