Styl życia

Bon turystyczny – tańsze wakacje dla całej rodziny. Jak i kiedy skorzystać ze świadczenia?

Styl życia

Zainteresowanie bonem turystycznym wzrasta, jednak wciąż nie cieszy się on wielką popularnością. Po świadczenie wprowadzone przed rokiem sięgnęła niespełna połowa upoważnionych rodzin. Jak się okazuje, do tej pory Polacy wydali w sumie ok. 400 mln złotych z przewidzianych ustawą niemal 3,5 mld złotych. Jak pobrać bon turystyczny oraz do kiedy i gdzie go zrealizować? Na to pytanie odpowiedział nam Marek Kamieński, ekspert, biegły sądowy ds. turystyki.

Bon turystyczny – co to jest i komu przysługuje?

Bon turystyczny był zaproponowany przez Ministra Turystyki Andrzeja Gut-Mostowego jako 1000 zł dla każdego obywatela, jednak suma 30 miliardów była za duża i ostatecznie ustalono nowe zasady. Ustawa z dnia 15 lipca 2020 zakłada 500 złotych na każde dziecko, 1000 złotych na dziecko z niepełnosprawnością. Ponadto wirtualna płatność odbywać może się tylko na terenie kraju, a jej wykorzystanie możliwe jest tylko w obrębie branży turystycznej. Co ważne, pobranie bonu możliwe jest tylko przez osoby uprawnione, czyli te, które mają profil na stronie PUE ZUS i pobierają 500+. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom, nawet w przypadku, gdy rodzice mają zaległości w ZUSie.

Uprawnionych do pobrania bonu jest ok. 4 264 000 rodzin, a świadczenie dotyczy ok. 6 900 000 dzieci. Uprawnione są również dzieci, które się urodzą do terminu ważności ustawy, czyli do 31.03.2022, a nie w momencie wejścia w życie ustawy.

Do tej pory pobrano i jest aktywnych mniej niż 2 mln bonów. Oznacza to, że chęci skorzystania z tego świadczenia nie wyraziła nawet połowa uprawnionych. Co więcej, świadczeń zrealizowanych jest jeszcze mniej, około 600 000 bonów o łącznej wartości ok. 400 mln złotych. Jak przyznał nasz specjalista, w puli zostało jeszcze ok. 3 miliardy złotych do wykorzystania.

To leży na ulicy, tylko trzeba to podnieść. Pandemia w zeszłym roku zatrzymała akcję, bo nie mieliśmy gdzie i jak jeździć

- powiedział Marek Kamieński, ekspert, biegły sądowy ds. turystyki.

Bon turystyczny - jak pobrać oraz gdzie i do kiedy możemy go zrealizować?

Marek Kamieński przyznał, że bon pobrany może zostać tylko przez osoby, które mają profil zaufany w ZUS i pobierają 500+. Jeśli spełniamy te warunki, wystarczy wejść na stronę ZUS w zakładkę "bon turystyczny" i przejść krok po kroku kolejny instrukcje. Po rejestracji otrzymamy wirtualny kod (ciąg cyfr).

Jak możemy wykorzystać bon? Ustawa z 2020 roku została zmieniona ustawą z 27.01.2021, ta dopuszcza realizacje imprez turystycznych np. bez noclegów, czyli jednodniowych. Możliwe jest także płacenie za imprezy z przewodnikiem, za wejścia do muzeów, parków wodnych itp. Ponadto bon turystyczny można dzielić i płacić kilka razy aż do wykorzystania sumy 500 złotych. Gdzie możemy dokładnie wykorzystać wirtualne pieniądze?

- Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej jest link mówiący o tym, jak łatwo znaleźć przedsiębiorcę - dodał specjalista.

Do realizacji i pobierania opłat bonem turystycznym są upoważnione podmioty, które zostaną wpisane na listę organizatorów w rejestrze Polskiej Organizacji Turystycznej. Obecnie zarejestrowanych jest ok. 22 000 podmiotów gospodarczych uprawnionych do pobierania opłat bonem turystycznym. Są one kontrolowane i otrzymują CERTYFIKAT DOBRYCH PRAKTYK. Oznacza to, że dany obiekt był sprawdzony i spełnia najwyższe poziom usług. Jaki jest termin ważności bonu?

- Trzeba go zarejestrować i kupić imprezę turystyczną do marca 2022 roku. Mamy jeszcze dużo czasu. To jest pieniądz, który jest wirtualnym pieniądzem, trzeba go pobrać ze strony ZUS-u, mogą to zrobić jednak tylko rodzice, którzy pobierają 500+, wtedy widzą zakładkę bon turystyczny - powiedział specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Pandemia a branża turystyczna. Ile w tym roku będą kosztowały wakacje za granicą?

Przerwane wakacje i kwarantanna na urlopie. Czy można się ubiegać o zwrot kosztów? Ekspert odpowiada

Wakacje 2021 w Polsce i za granicą - gdzie taniej? Porównanie cen jest zaskakujące

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości