6 najpopularniejszych amuletów. Ludzie ich używają, ale czy znają ich znaczenie?

Autor:
Dagmara
Olszewska
czterolistna koniczyna, numerologiczna 4

Większość z nas posiadała choć raz w życiu tzw. amulet, czyli przedmiot mający przynosić szczęście. Dla jednych był to wisiorek z odpowiednim kamieniem, dla innych łuska karpia z wigilijnego stołu. Niektórzy noszą także pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenia. Przedstawiamy najpopularniejsze talizmany i wyjaśniamy, co tak naprawdę oznaczają.

Najpopularniejsze talizmany

Czerwona nitka lub cieniutka bransoletka to często pierwszy amulet, z jakim spotykamy się w życiu. Według wierzeń zawiązana na lewym nadgarstku ma chronić przed wpływem nieprzychylnych nam osób. Motyw czerwonej nitki pojawiał się nawet w "Potopie", jako przejaw fascynacji zabobonami. 

W wielu polskich domach popularny był także motyw podkowy. Odpowiednio zawieszona na ścianie miała zwiastować szczęście, pomyślność i bogactwo. Skierowanie znaku ramionami do góry, czyli utworzenie litery "U" miało pomóc w przyciąganiu szczęśliwych zbiegów wydarzeń. Odwrócona podkowa natomiast miała chronić przed zazdrością i złą energią nieproszonych gości.

Magię Starosłowiańską stosuje na co dzień
Magię Starosłowiańską stosuje na co dzień Źródło: Dzień Dobry TVN

Łapacz snów to kolejny rodzaj talizmanu, który w ostatnim czasie przeżywa swoje odrodzenie. Idealnie wpasowuje się w styl wnętrzarski boho, który cieszy się dużą popularnością. Łapacze snów, jak sama nazwa mówi, miały odpowiadać za filtrowanie naszych nocnych iluzji i ukazywać jedynie te dobre. Według legend prawidłowo działają tylko te łapacze, które mają zawieszoną dużą liczbę dodatków ,takich jak wstążki, piórka, koraliki.

Jakie talizmany wybrać? 

Znak Jin-Jang symbolizuje dwie przeciwstawne energie kosmiczne, które razem tworzą harmonijną całość. Jin, czyli czarna część amuletu odpowiada pierwiastkom żeńskim a biały, męskim. Starochiński symbol ma oznaczać równowagę między negatywną a pozytywną siłą, oraz znalezienie balansu między dobrem a złem.

Czterolistna koniczyna to symbol, który od dziecięcych lat kojarzymy jako szczęśliwy. Wiele osób znajdując się na łące czy w innych, zielonych okolicach samoistnie rozgląda się za rośliną. Według badań tylko jedna na 10 tysięcy koniczyn ma dodatkowy, czwarty płatek. Znalezienie jej ma zwiastować ogólnie pojęte szczęście i pomyślność. 

Cyfra 7 według wielu mitologii i wierzeń oznacza dopełnienie i doskonałość. Liczba symbolizuje człowieka, który rozwija się duchowo i intelektualnie. Odpowiada za pozytywne wibracje, spokój i pełną świadomość otaczającego nas świata.

Zobacz także:

Kabała – czym się charakteryzuje? Definicja, cele i najważniejsze przekonania

Najpopularniejsze przesądy o pająkach

Metale przypisane znakom Zodiaku. Sprawdź, jaki pasuje do ciebie

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości