Styl życia

Arcymistrzyni szachowa porzuciła rosyjskie barwy: "Obok mojego nazwiska została polska flaga"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Rosjanka będzie grać wyłącznie w barwach Polski
Rosjanka będzie grać wyłącznie w barwach PolskiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Arcymistrzyni szachowa Alina Kaszlinska zdecydowała się na odważny i bardzo wymowny gest. Porzuciła bowiem rosyjskie barwy i na olimpiadzie w Indiach będzie reprezentowała Polskę. O swojej decyzji i mężu Radosławie Wojtaszku opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Arcymistrzyni szachowa Alina Kaszlinska reprezentantką Polski

Alina Kaszlinska urodziła się w Moskwie i od najmłodszych lat jej rodzice dbali o to, by rozwijała się wszechstronnie. Uczęszczała na wiele dodatkowych zajęć. Tańczyła, chodziła, na basen, grała w szachy. W wieku 8 lat musiała wybrać, co dalej. Choć jej mama była przekonana, że zwiąże się z tańcem, Alina wybrała szachy. Szybko pojawiły się pierwsze sukcesy. W 2003 roku zdobyła wicemistrzostwo Europy juniorek do lat 10, a w 2009 była już arcymistrzynią. Dziś jest czołową szachistką i posiadaczką męskiego tytułu mistrza międzynarodowego.

Ostatnio zawodniczka zdecydowała porzucić rosyjskie barwy na rzecz reprezentowania Polski. Od dłuższego czasu o tym myślała, a wojna w Ukrainie utwierdziła ją w tym przekonaniu.

- Wszystko wskazywało na to, że prawdopodobnie taki krok podejmę, bo od 7 lat mieszkam w Polsce. Mam męża Polaka, od roku również obywatelstwo polskie. Ostatnie wydarzenia skierowały mnie, że muszę podjąć tę decyzję. Zresztą dosyć szybko najpierw zmieniłam flagę na neutralną, czyli Międzynarodowej Federacji  Szachowej. Pod koniec kwietnia podjęłam już decyzję o zmianie federacji - tłumaczyła Alina Kaszlinska w Dzień Dobry TVN.

Szachistka oficjalnie od 23 maja jest reprezentantką naszego kraju. W polskich barwach zagra w lipcu na olimpiadzie szachowej w Indiach. W wydarzeniu weźmie udział także jej mąż - arcymistrz Radosław Wojtaszek.

Alina Kaszlinska i Radosław Wojtaszek - arcymistrzowskie małżeństwo

Alina i Radosław poznali się podczas turnieju szachowego na Węgrzech.

- Mąż wygrał męską kategorię, a ja - kobiecą. Zrobili nam piękne zdjęcie na zakończenie. Ja w sukience, on w garniturze. Jak wróciłam do domu, to stwierdziłam, że zdjęcie piękne, ale ten facet obok mnie nie jest mi potrzebny, więc go wycięłam i wstawiłam na Facebooka. (...) Rok później odezwaliśmy się do siebie - mówiła szachistka.

Szachiści od kilku lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. W ich domu temat szachów jest na porządku dziennym. Rozmawiają o szachownicy, wydarzeniach, a także razem trenują. Jednak nie rywalizują ze sobą, a wręcz przeciwnie - wspierają się.

Dlaczego Alina nie wybrała tańca? Jak zareagowało środowisko szachowe na wieść, że będzie reprezentantką Polski? Jaki kierunek ukończyła? Posłuchaj całej rozmowy z arcymistrzynią w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości