23-latka świadomie zdecydowała się na celibat. "Odzyskałam moc, czuję się wolna"

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
Gazeta.pl
Brak seksu

Czy życie bez drugiej połówki ma sens? Czy można świadomie zgodzić się na samotność, brak czułości oraz zbliżeń i czuć się z tym dobrze? Sprawdziła to 23-letnia Mariemilii Cedeno. Pewnego dnia przewartościowała swoje życie, rzuciła pracę i postanowiła żyć w celibacie.

Nie uprawiała seksu przez pół roku

Dla jednych to nic szczególnego, dla innych istny koszmar. Mowa o życiu w celibacie. Nie ma co ukrywać, bliskość z drugim człowiekiem często wzmacnia poczucie własnej wartości oraz dostarcza nam przyjemności. Co dzieje się w momencie, kiedy świadomie z tego rezygnujemy?

O tym przekonała się na własnej skórze 23-letnia mieszkanka Florydy. Mariemilii Cedeno w czerwcu 2022 roku postanowiła zmienić coś w swoim życiu. Młoda kobieta szybko zrozumiała, że praca w korporacji nie przynosi jej satysfakcji, a wręcz działa na nią stresująco. Pierwszym krokiem było więc złożenie wypowiedzenia. Wolny czas Mariemilii wykorzystała na samorozwój i poznanie siebie. 23-latka założyła także, że przez kilka miesięcy nie będzie flirtować z mężczyznami ani uprawiać seksu. Tym samym zawiesiła konta na portalach randkowych, a także nie odpowiadała na zaczepki panów.

Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl

Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
wideo 2/19

Co zmieniło się w jej życiu po półrocznym celibacie? Mariemilii otwarcie przyznaje, że doświadczenie to umocniło jej pewność siebie. Przez 6 miesięcy młoda dziewczyna nie tylko nauczyła się wyznaczać granice i żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami, ale także zrozumiała, że miłość należy zacząć od pokochania własnej osoby. Jak przyznaje, kobiety nie powinny uzależniać swojego samopoczucia i szczęścia od ilości komplementów, jakie prawią im panowie. Samoakceptacja zaczyna się w naszych głowach.

- Moje szczęście nie zależy już od tego, czy mam chłopaka, który nazywa mnie ładną, bo sama mogę nazywać siebie ładną. Odzyskałam moc, czuję się wolna. Jestem z siebie bardzo dumna. Zyskałam wiele szacunku do siebie. Moje szczęście było bardzo zależne od innych osób. Abstynencję od spotykania się z facetami postrzegam jako sposób na odzyskanie władzy nad samą sobą – czytamy w Daily Mail.

Internauci podzielają zdanie kobiety

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy. Jak się okazuje, osób, które spróbowały życia w celibacie, jest znacznie więcej. Wszyscy, którzy zdecydowali się przez jakiś czas na świadomą samotność, doceniali cenne doświadczenie.

- "Przez 2 lata byłam w celibacie i to była najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłam. Teraz rozstania są dla mnie mniej trudne, bo wiem, że sama również sobie poradzę", "Też tak zrobiłam i w ten sposób zrozumiałam, że nie muszę godzić się na spotykanie się z kimś, kto mi nie odpowiada. Nie muszę szukać nikogo na siłę" – pisały kobiety.

Głos zabrał także mężczyzna.

- Tak, byłem w celibacie przez rok i wyszedłem bardziej pewny siebie. Teraz wiem, że najpierw muszę zadowolić siebie, a dopiero potem innych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: Gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Daly and Newton/GettyImages

Pozostałe wiadomości