Związki i seks

Idealna różnica wieku w związku - naukowcy udowodnili, że istnieje. Wiele par może się zmartwić

Związki i seks

Oliver Rossi/Getty Images

Mówi się, że lata to tylko cyferki i wiek nie ma znaczenia dla trwałości związku. Do innych wniosków doszli jednak naukowcy z uniwersytetów w Atlancie i Singapurze. Zgodnie z ich badaniami różnica wieku między partnerami ma znaczenie i to ogromne. Które pary nie mają zatem szans na przetrwanie?

Wiek partnerów a trwałość związku

Andrew Francis-Tan z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze i Hugo M. Mialon z Uniwersytetu Emory w Atlancie postanowili sprawdzić zależność między trwałością związku a latami partnerów. Naukowcy wzięli pod lupę 3 tys. rozwiedzionych kobiet i mężczyzn. Wnioski wysnute przez badaczy mogą zmartwić wiele małżeństw. Zgodnie z nimi, im większa różnica wieku, tym mniejsze szanse na to, że relacja przetrwa próbę czasu.

Mówiąc dokładniej, jeśli między tobą i twoim mężem jest 5 lat różnicy, to prawdopodobieństwo, że wasz związek się rozpadnie jest większe o 18 proc. Wskaźnik ten wzrasta do 39 proc., jeżeli małżonków dzieli 10 lat różnicy. Jeszcze gorsze wiadomości naukowcy mają dla par z 20-letnią różnicą wieku. Ich szanse na rozwód wzrastają aż do 95 proc. Natomiast w przypadku 30-letniej różnicy wieku między małżonkami prawdopodobieństwo rozstania wynosi aż 172 proc.

Idealna różnica wieku między partnerami - badania

Francis-Tan i Mialon doszli do wniosku, że najlepiej jest znaleźć kogoś w swoim wieku - w tym przypadku prawdopodobieństwo rozwodu wynosi mniej niż 3 proc. Niestety poślubienie kogoś nawet o rok starszego lub młodszego oznacza wzrost prawdopodobieństwa rozpadu związku.

Obaj naukowcy argumentowali swoje wyniki tym, że parterów pochodzących z różnych pokoleń zazwyczaj zbyt wiele dzieli, m.in. wartości i cele życiowe. Dodali także, że oprócz wieku na trwałość małżeństwa mają również wpływ: staż związku, zarobki, nastawienie do siebie, a także posiadanie dzieci.

Zobacz wideo: Przejść przez rozwód i nie zwariować

>>> Zobacz także:

Anna Dereszowska pierwszy raz o trzeciej ciąży. "To trudny moment dla dzieci, które już mamy w rodzinie"

"To było okupione bardzo dużym bólem". Klaudia Halejcio o trudach macierzyństwa

Joanna Opozda i Antoni Królikowski wkrótce wezmą ślub? Balony i tort na imprezie aktorki dają do myślenia

Autor: Iza Dorf

Źródło: yourtango.com

Pozostałe wiadomości