celibat

  celibat

  Od kilku dni trwa dyskusja dotycząca statutu jednego z krakowskich liceów, który szczegółowo wypisał co wolno, a czego nie wolno uczniom. To m.in. nakaz przestrzegania celibatu w szkole i poza nią, obowiązkowe uczestnictwo w zajęciach religii oraz zakaz należenia do organizacji sprzecznych z zasadami chrześcijaństwa. Czy jest to zgodne z prawem? O tym rozmawiali nasi goście: Iga Kazimierczyk - nauczycielka, prezes fundacji "Przestrzeń dla edukacji" oraz Łukasz Ługowski - pedagog, były dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”.

  Papież otrzymał oficjalną prośbę, by zezwolił żonatym mężczyznom przebywającym na misjach w rejonie Amazonki pełnić obowiązki dotychczas zarezerwowane dla przestrzegających celibatu księży. Franciszek postanowił rozpocząć debatę w tej sprawie. Czy to oznacza początek końca celibatu duchownych katolickich? O komentarz do tej informacji poprosiliśmy rzecznika prasowego Warszawskich Pallotynów ks. Grzegorza Kurpa. Czy zdaniem gościa Dzień Dobry TVN duchowni katoliccy chcą zniesienia celibatu?

  Duchownych katolickich obowiązuje celibat. Jednak nie każdy z nich przestrzega ślubów czystości. Z badań przeprowadzonych przez prof. Józefa Baniaka wynika, że ponad 60 proc. księży w Polsce utrzymywało lub utrzymuje stosunki seksualne z kobietami. Czy w związku z tym celibat rzeczywiście jest potrzebny? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem ks. Arturem Stępniem i dziennikarzem Marcinem Wójcikiem. Tego ostatniego zapytaliśmy również, kim są kobiety, które decydują się na związek z księdzem i kim są sakrofilki.

  Wiera Jelinek została pierwszą a Polsce kobietą-księdzem w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Jej mąż - Mirosław - jest również pastorem. Obecnie mieszkają w Czechach i prowadzą dwie parafie oddalone od siebie o 2 km. W ich ślady poszła córka Ewa, która jest proboszczem w Ostrawie. Dlaczego wybrała tę drogę? Jak zapatruje się na celibat? W jakich okolicznościach poznała swojego męża? Czy w Czechach jest coraz mniej wiernych? O tym Pani Ewa powiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Według amerykańskich badań - seksu w sypialni jest coraz mniej. Obecnie, aż jedna czwarta Amerykanów żyje w celibacie. Jakie mogą być tego powody? O komentarz do badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN seksuologa dr Alicję Długołęcką. Zobaczcie, jak apel wystosował do widzów Marcin Meller.

  "Coming out" ks. Charamsy wywołał spore poruszenie nie tylko w mediach, ale przede wszystkim w Kościele katolickim. Gościem Dzień Dobry TVN był Michał Klinger, z którym porozmawialiśmy na temat celibatu. Czy celibat w Kościele katolickim powinien być dobrowolny? Jaka jest szansa, że zostanie on zniesiony?

  Marcin Kościelniak wybrał "życie włóczęgi". Od kilku miesięcy mieszka w namiocie w Zakopanem. Postanowił żyć w celibacie i w pełni poświęcić się sztuce. Co to oznacza? Dzień rozpoczyna od medytacji, a następnie rysuje. Co lub kogo przedstawiają jego portrety? Jak na nowego mieszkańca zareagowali górale? Czy się z nim dogadują?