130-lecie Teatru im. Juliusza Słowackiego i praca nad wyjątkową kurtyną. "Projekt jest bardzo ambitny"

Kurtyna_rep_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kurtyna kobiet
Kurtyna kobiet
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
W związku z obchodzoną w tym roku rocznicą 130-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie powstaje piąta, wyjątkowa i symboliczna kurtyna. Co będzie przedstawiać i kto pracuje nad jej stworzeniem?

Wyjątkowa kurtyna poświęcona kobietom

W Teatrze im. Juliusz Słowackiego w Krakowie już niebawem zawiśnie ręcznie tkana kurtyna. Przedstawiać będzie nie tylko motywy kobiece, ale także wyróżni cenione nazwiska pań, które przez lata zmieniały rzeczywistość.

- Chcemy, żeby było to świadectwo naszych czasów. Żyjemy w czasach, w których kobiety wreszcie zaczynają odgrywać właściwą rolę, równą mężczyznom. Kurtyna będzie przedstawiała meduzę. Wspaniały symbol  kobiecości, nieustępliwości i nieujarzmionej kobiety, która została ukarana za to, że miała własne zdanie. Będzie przedstawiała nazwiska 130 najwybitniejszych kobiet, które od zarania powstania tego miasta przyczyniły się nie tyle do jego rozwoju, ale też do rozwoju naszej cywilizacji, naszej duchowości i nauki - powiedział Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Projekt i praca nad kurtyną

Nową kurtynę zaprojektowała Małgorzata Markiewicz, która znana jest z projektów poświęconych kobietom i kobiecej twórczości.

- Na tej kurtynie meduza jest patronką kobiecej twórczości. Lęk przed meduzą był lękiem przed tym, co kobiety potrafią. Te wszystkie kobiety, które są upamiętnione na kurtynie, są naszymi poprzedniczkami. Dzięki temu jesteśmy tu, gdzie jesteśmy - powiedziała artystka, autorka projektu kurtyny.

Co więcej, pracochłonne wzory tworzone są przez dwie tkaczki na Podlasiu.

- Projekt jest bardzo ambitny, ale bardzo trudny. To będzie wyzwanie dla mnie. Muszę to utkać. Każdy pas ma inne pnącze – powiedziała Bernarda Rość, tkaczka z Podlasia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości