Procedury przewozu zwierząt
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę od 24 lutego 2022 r. uproszczono procedury dotyczące wjazdu obywateli Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi do Polski.
W związku z ogłoszeniem stanu wojennego na terytorium Ukrainy i rozpoczętymi działaniami militarnymi informujemy, że zgodnie z decyzją kierownictwa Głównego Inspektoratu Weterynarii, w porozumieniu z kierownictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z Krajową Administracja Skarbową, zmienione zostały procedury dotyczące wjazdu podróżnych z terenu Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi przemieszczanymi w celach niehandlowych
Obecnie w Polsce dla zwierząt przybywających z Ukrainy obowiązują procedury tymczasowe:
- identyfikacja - mikroczip
- aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie
- uzupełniony formularz dostępny w punktach recepcyjnych na granicy
- W przypadku braku identyfikacji lub aktualnego szczepienia lekarze weterynarii na granicy są przygotowani na zaczipowanie i zaszczepienie, a zwierzę jest objęte procedurą izolacji - tzn. należy wskazać adres, gdzie będzie przebywało i przez 14 dni jest pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii.
- W praktyce, na szczęście nie ma sytuacji, w której zwierzę zostałoby zatrzymane na granicy. Zawsze jest jakieś wyjście i te zwierzęta trafiają tutaj. Apel do mieszkańców Ukrainy: jak jedziecie, to zabierzcie ze sobą zwierzę i nie bójcie się tego, co się z tym zwierzęciem stanie - zwraca się do uchodźców Cezary Wyszyński z fundacji Viva!
Na czym polega akcja "Kynolodzy kynologom"?
Polscy kynolodzy chcą pomóc ludziom i ich zwierzętom uciec przed wojną. Są gotowi na przyjęcie ich pod swój dach. Akcja „Kynolodzy kynologom na Ukrainie” ruszyła z głębi serca i nieustannie się rozszerza.
- Akcja "Kynolodzy kynologom " jest to akcja oddolna, gromadzi wszystkich kynologów, a właściwie wszystkich miłośników zwierząt, bo nie koncentrujemy się tylko na psach oczywiście. Jest to akcja, która powstała natychmiastowo wraz z wybuchem wojny, gromadzi wszystkich miłośników zwierząt, wszystkich, dla których dobro zwierząt jest najważniejsze. Na czym to polega? Rejestrujemy domy tymczasowe, które są gotowe przyjąć zwierzęta. Ale to również domy, które gotowe są przyjąć i ludzi wraz ze zwierzętami - wyjaśnia adwokat Joanna Szpiega-Bzdoń. - Gwarantujemy transport rodzinie ze zwierzętami spod granicy - podkreśla.
Artykuły dla zwierząt - co jest potrzebne?
Wszyscy, którzy mogą pomóc, dostarczając potrzebne artykuły dla zwierząt, powinni zgłosić się do lokalnych schronisk.
Co jest potrzebne:
- karma dla psów i kotów
- obroże
- smycze
- szelki
- transportery, klatki
- podkłady higieniczne
- środki na pchły i kleszcze
- chipy
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zwierzęta na wojnie ludzi. Jak pomóc cichym ofiarom?
- Mamo, czym jest wojna, czyli rozmowy o Ukrainie. "Wiadomości o tak strasznych rzeczach zawsze dotrą do dzieci"
- Poznański ogród zoologiczny uratował zwierzęta z zoo w Kijowie. "Są symbolem ocalenia życia, którego wartość jest ogromna"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN