Razem z Ukrainą

Czy uciekający przed wojną Ukraińcy muszą ubiegać się o status uchodźcy w Polsce?

Razem z Ukrainą

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Kancelaria SK&S
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę w czwartek 24 lutego, do naszego kraju uciekają setki tysięcy mieszkańców napadniętego kraju. Czy Ukraińcy mają obowiązek ubiegać się o status uchodźcy w Polsce? Kwestię tę tłumaczy prawnik.

Polska przyjmuje uchodźców z Ukrainy

Państwo polskie stało się bezpiecznym schronieniem i wprowadziło wiele ułatwień dla ludzi, którzy uciekają przed trwającą w Ukrainie wojną. Mogą oni przekraczać granicę ukraińsko-polską nawet, jeśli nie mają przy sobie dokumentów, nie są one obecnie wymagane również w przypadku przewożenia zwierząt, został z nich również zdjęty obowiązek odbycia kwarantanny związanej z COVID-19 czy też powrót do Ukrainy w celu odnowienia wizy. Dodatkowo wsparcia humanitarnego dla ludzi i zwierząt z Ukrainy udzielają liczne instytucje, organizacje pozarządowe i polskie społeczeństwo. Bardzo ważna jest również pomoc prawna i informowanie uchodźców, na co mogą liczyć.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Czy Ukraińcy muszą ubiegać się o status uchodźcy w Polsce?

O poradę prawną w tej kwestii zapytaliśmy prawników z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie. - Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, mogą ubiegać się o ochronę uzupełniającą, która obok statusu uchodźcy jest jedną z form ochrony międzynarodowej. Ukraińcy na ten moment nie mogą zostać uznani za uchodźców, ponieważ status uchodźcy nadawany jest w przypadku prześladowań na tle rasowym, religijnym, etnicznym czy narodowościowym.

Ukraińcy, którzy nie ubiegają się o ochronę międzynarodową, będą traktowani jak migranci ekonomiczni. Większość cudzoziemców przekraczających granicę będzie przebywała w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, który uprawnia maksymalnie do 90 dni legalnego pobytu w Polsce. W tym czasie cudzoziemiec może aktywnie poszukiwać pracy. Po znalezieniu pracodawcy, cudzoziemiec może rozpocząć pracę na podstawie zarejestrowanego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy.

Ważne, aby w ostatnim dniu legalnego pobytu, cudzoziemiec złożył wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt. Takie wnioski składane są do urzędów wojewódzkich. Po złożeniu wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt, pobyt cudzoziemca jest legalny. Małoletnie dzieci cudzoziemca, który będzie pracował w Polsce również otrzymają zezwolenie na pobyt w ramach łączenia rodzin.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Kancelaria SK&S

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości