Cudowny wpływ buraków
Zakwas buraczany to jedna z najzdrowszych kiszonek, jakie możemy sami stworzyć w naszej kuchni. Ten sposób konserwowania żywności jest niemal najstarszą metodą na to, by zachować właściwości odżywcze warzyw. Technolożka żywności Kornelia Westengaard zapewnia, że lista korzyści wynikająca ze spożywania kiszonek jest wyjątkowo długa.
- Ma betainę, to jest antyoksydant, który będzie wyłapywał wolne rodniki, czyli działa przeciwstarzeniowo i przeciwnowotworowo. […] Burak ma bardzo dużo takiego działania pro krwiotwórczego, bo ma żelazo, witaminę B9, czyli kwas foliowy i witaminę B12 – zapewniała ekspertka.
Jak samemu przygotować zakwas buraczany?
Zakwas z buraka zawiera witaminy, minerały, w tym potas, oraz bakterie prebiotyczne. Spożycie takiego "koktajlu" obniża ciśnienie i sprawdzi się w diecie osób, które mają kłopoty z podwyższonym cholesterolem.
- Te soki działają tak, że powodują namnażanie prebiotyków w naszych jelitach – stwierdziła technolożka żywności.
Kornelia Westengaard szybko zaprezentowała, w jaki sposób samemu przygotować tego typu kiszonkę. Do produkcji zakwasu potrzebny jest m.in. kilogram buraków zmieszany z marchwią, pietruszką, selerem i chrzanem oraz sok z kiszonych ogórków. Pełny przepis znajdziecie w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jaki chleb jest najzdrowszy? "W procesie fermentacji powstają dobre bakterie"
- Żurek doskonały – o czym należy pamiętać, aby wielkanocna zupa była przepyszna?
- Emerytowany górnik zachwyca świat swoją kuchnią. "Po prostu trzeba chcieć coś robić"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik