Idee zero i less waste są dla nas bardzo ważne, zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji i globalnych kryzysów - ekonomicznego, klimatycznego itd. W związku z tym chętnie dzielimy się różnymi sposobami na oszczędzanie, unikanie marnowania, ponowne wykorzystanie, zużycie do końca czy ograniczanie ilości odpadów. Niewykorzystane ciasto na pierogi jest zdecydowanie za mało doceniane, a można z niego przyrządzić kilka pysznych rzeczy.
Jeśli masz wątpliwości, jak zrobić idealne ciasto na pierogi - tu znajdziesz przepis.
Podpłomyki lub placki z ciasta na pierogi
Kładziemy wycięte z ciasta niewielkie koła na rozgrzaną patelnię, bez tłuszczu. Placki powinny się zezłocić nieco z obu stron. Można je jeść bez niczego, na słodko z dżemami lub posolone z masłem.
Kluski z ciasta na pierogi
Ciasto podzielić na części, które po rozciągnięciu utworzą podłużne walce o średnicy około 2 cm. Następnie ten lekko je spłaszczyć i pokroić na kluseczki. Zagotować wodę z solą. Kluseczki wrzucać do wrzątku i wyciągać z niego, gdy wypłyną na powierzchnię. Można je jeść same lub na wiele różnych sposobów: w zupie, sosie, z zasmażaną cebulką, zamiast ziemniaków czy ryżu.
Chipsy z ciasta na pierogi
Ciasto rozwałkować na cienki placek, który następnie pokroić na różne, dowolne kawałki. Na patelni rozgrzać dość sporo oleju, na którym położysz cienkie kawałki ciasta. Powinny uzyskać złoto-brązowy kolor. Po wyciągnięciu z oleju odsączyć na ręczniku papierowym. Następnie przełożyć do miski, posypać ulubionymi przyprawami i wymieszać. Podawać same lub z ulubionym sosem.
Czy ciasto na pierogi można mrozić?
Ciasto na pierogi można z powodzeniem przechowywać w zamrażarce. Bardzo ważne jest jednak to, w czym zostanie zamrożone. Sprawdzi się szczelne owinięcie folią spożywczą, woreczek strunowy lub plastikowe pudełko. Dzięki temu ciasto nie stanie się zbyt twarde i co najważniejsze, nie pochłonie zapachów lodówki. Odpowiednio zabezpieczone ciasto na pierogi może w niej czekać na swój moment nawet przez cztery miesiące.
Zobacz różne nasze przepisy na pierogi:
- Pierogi ruskie "kudłate" z ogórkami i kiwi z przepisu Andrzeja Polana
- Idealne ciasto na pierogi. Jakich błędów nie popełniać?
- Pierogi ruskie Katarzyny Bukowskiej. Jak je zrobić?
- Pierogi ziemniaczane - przepis Haliny Czekanowskiej
- Przepisy na pierogi z tradycyjnego ciasta. Niebo w gębie
- Pierogi z jagodami – sprawdzone przepisy
- Pani Beata ustanowiła rekord Guinnessa. W ciągu godziny ulepiła 1066 pierogów ze śliwką!
- Jaką mąkę wybrać na pierogi bezglutenowe?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: IMAGINESTOCK/Getty Images