Przepisy kulinarne

Pierogi ziemniaczane - przepis Haliny Czekanowskiej

Przepisy kulinarne

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Halina Czekanowska
Pierogi ziemniaczane

Na ulicach Ukrainy możemy kupić czeburieki, czyli pierogi wypełnione mięsnym farszem, najczęściej baraniną. Od babuszki możemy również kupić bilaszki lub inaczej pirożki bądź watruszki – jest to rodzaj bułek drożdżowych ze słodkim bądź pikantnym nadzieniem, smażonych na głębokim tłuszczu. Sprawdź, jak przygotować pierogi pani Halinki z autorskiego przepisu Haliny Czekanowskiej.

Pani Halina Czekanowska drugiego dnia po tym, kiedy Rosja dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę, w świetlicy wrocławskiej katedry greckokatolickiej, zorganizowała pierogarnię i punkt pomocy na czas wojny. W tym działaniu wsparło ją nie tylko duchowieństwo, ale także konsul generalny Ukrainy w stolicy Dolnego Śląska Jurij Tokar. Dzięki temu całymi dniami, wraz z kilkunastoma innymi Ukrainkami, w tym córką Kasią i wnuczką, lepią ciasto z różnymi farszami.

Pierogi z ziemniakami - przepis krok po kroku

Składniki:

 • 0,5 kg ziemniaków
 • 3 cebule
 • olej
 • 500 g mąki pszennej
 • jajko (może być ale nie musi)

Sposób przygotowania pierogów z ziemniakami

 1. 1Do szerokiej miski przesiej mąkę. Dodaj sól oraz olej np. rzepakowy. Olej oraz inne oleje o delikatnym smaku również się sprawdzą. Wlej szklankę gorącej, przegotowanej wody (250 ml) i wyrabiaj chwilę ciasto - najlepiej ręcznie. Na początku, jeśli ciasto jest gorące, możesz je zamieszać łyżką. Ciasto wyrabiać, aż stanie się elastyczne.
 2. 2Ziemniaki ugotować do miękkości. Odcedzić i zmielić.
 3. 3Cebulę podsmażyć na patelni z odrobiną oleju. Następnie dodać do ziemniaków. Zamieszać, aż powstanie jednolita masa.
 4. 4Ciasto rozwałkować, wykrawać z niego okręgi, a następnie nakładać do nich łyżkę farszu.
 5. 5Pierogi wrzucać na wrzątek i gotować, na małej mocy palnika, w osolonej wodzie ok. 2 minut od wypłynięcia.
 6. 6Po wrzuceniu pierogów do wody, przemieszać delikatnie łyżką drewnianą, aby nie przywarły do dna garnka. Wyciągać łyżką cedzakową.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Halina Czekanowska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Pozostałe wiadomości