W naszej kuchni znaleźć można wiele różnych wersji pierogów. Nie brakuje również wariacji na temat tych najbardziej klasycznych, czyli pierogów ruskich. Tym razem swoim przepisem podzieliła się z nami Katarzyna Bukowska.
Pierogi ruskie Katarzyny Bukowskiej
Składniki:
Farsz:
- 3-4 cebule
- olej do smażenia
- łyżeczka cukru
- ząbek czosnku
- 250 g tłustego białego sera
- 250 g ugotowanych ziemniaków
- sól i świeżo mielony pieprz
- natka pietruszki i koperek
Ciasto:
- 500 g mąki
- łyżeczka soli
- 50 g stopionego masła
- 250 g bardzo gorącej wody
Pierogi ruskie - sposób przygotowania Katarzyny Bukowskiej
Farsz: cebulę kroimy w drobną kostkę, po czym podsmażamy na sporej ilości oleju, posypujemy ją cukrem i solą. Olej nie zostanie dodany do farszu, natomiast przyda się do polewania ugotowanych pierogów.
Gdy cebula będzie lekko złota, dodajemy drobniutko posiekany ząbek czosnku (najlepiej w jedno miejsce patelni) i smażymy jeszcze minutę, dwie.
W misce rozgniatamy razem ser i ziemniaki, dodajemy około połowę podsmażonej cebuli oraz cały podsmażony czosnek (ale bez oleju), a następnie doprawiamy całość solą i sporą porcją świeżo mielonego pieprzu. Jeżeli chcemy urozmaicić farsz, możemy dodać nieco posiekanej natki pietruszki lub koperku.
Ciasto: na stolnicy mieszamy ze sobą mąkę i sól. Tworzymy z mąki kopczyk, po czym w jego środku formujemy zagłębienie. Do niego wlewamy stopione masło i bardzo gorącą (prawie wrzącą) wodę.
Na początku nożem zagarniamy mąkę do wody, a gdy tylko będziemy w stanie dotykać ciasta bez oparzenia się, zaczynamy zagniatać je dłonią. Zagniatamy do momentu, aż ciasto będzie bardzo gładkie i elastyczne. Nie może być zbyt suche i twarde. Jeśli zajdzie potrzeba, możemy dolać odrobinę wody.
Kulę z ciasta zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na min. 20 minut by odpoczęło.
Gdy ciasto wypoczęło, a farsz jest gotowy, wałkujemy ciasto na cieniutki placek (1-2 mm grubości). Należy pamiętać, by podsypywać blat mąką, dzięki czemu ciasto nie przyklei się do niego. Z góry podsypujemy zdecydowanie skąpiej – pierogi będą się lepiej sklejały.
Przy pomocy szklanki lub foremki wycinamy koła z ciasta. Na każdym kółku układamy około łyżeczki farszu, dokładnie sklejamy brzegi i wykańczamy je ozdobną falbanką.
Gdy wszystkie pierożki są przygotowane, gotujemy je partiami w mocno osolonym wrzątku. Gdy wypłyną na powierzchnię, gotujemy je około 1-2 minut. Ugotowane pierogi wyławiamy łyżką cedzakową na talerze i polewamy tłuszczem z cebulką.
Zobacz także:
- Dziecinnie proste pierogi, czyli przepisy Piotra Kucharskiego
- Przepisy na pierogi z tradycyjnego ciasta. Niebo w gębie
- Idealne ciasto na pierogi. Jakich błędów nie popełniać?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Katarzyna Bukowska
Źródło zdjęcia głównego: Artur Kozlov/Getty Images