Ekspresowy makowiec bezglutenowy
Pyszny, mokry, bezglutenowy makowiec, który przygotujesz w 40 minut.
Składniki:
- 150 g masła,
- 1 g soli,
- 300 g jajek,
- 150 g cukru,
- 100 g limonki,
- 200 g maku suszonego mielonego.
Sposób przygotowania:
Jeżeli używasz maku niemielonego, zmiksuj go w kolejnym kroku po uprzednim dodaniu go do kielicha, a następnie zamknij kielich pokrywą z korkiem. Jeżeli używasz maku mielonego - pomiń krok mielenia. Miel mak przez 2 minuty z prędkością 20 obrotów w przypadku maku niemielonego. Otwórz kielich. Przesyp mak do miski i odstaw na bok. Umyj i osusz kielich.
W kielichu umieść rózgę. Do kielicha dodaj 5 białek oddzielonych od żółtek, żółtka zachowaj. Dodaj szczyptę soli. Zamknij kielich pokrywą z korkiem. Ubijaj białka przez 4 minuty z prędkością 7 obrotów. Otwórz kielich. Pianę z białek przełóż do innej miski i odstaw ją na bok. W kielichu z rózgą umieść 150 gramów miękkiego masła. Dodaj 150 gramów drobnego cukru. Ucieraj przez 5 minut z prędkością 5 obrotów. W kolejnym kroku będziesz dalej ucierał masło z cukrem. W tym czasie wlewaj powoli rozmącone widelcem żółtka, wykorzystując otwór w pokrywie kielicha. Ucieraj przez 2 minuty z prędkością 5 obrotów. Otrzyj skórkę z limonki, wyciśnij z niej sok i dodaj do miski z makiem. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Otwórz kielich. Dodaj mak. Mieszaj przez 20 sekund z prędkością 4 obrotów. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni z funkcją termoobiegu. Dno formy do pieczenia o średnicy 24 cm wyłóż papierem do pieczenia. Otwórz kielich. Dodaj ubite wcześniej białka. Zamknij kielich pokrywą bez korka. Mieszaj przez 10 sekund z prędkością 3 obrotów. Otwórz kielich. Gotową masę przełóż do wyłożonej papierem formy do pieczenia. Piecz 20 minut. Pozostaw do wystudzenia.
Ciasto marchewkowe
Ciasto marchewkowe to pyszny deser z korzenną nutą, który swoją wilgotność zawdzięcza startej marchewce. Przełożone delikatnym kremem z twarożku jest dobrym pomysłem na deser, który sprawdzi się na każdą okazję.
Składniki:
- 220 g mąki pszennej,
- 120 g jajek,
- 170 g oleju,
- 220 g marchewki,
- 200 g cukru,
- 25 g soku z cytryny,
- 2 g mielonego cynamonu,
- 5 g skórki z cytryny,
- 750 g twarogu,
- 150 g cukru pudru CVR,
- 2 g proszku do pieczenia,
- 100 g ananasa,
- 50 g wiórków kokosowych,
- 4 g sody oczyszczonej,
- 100 g orzechów.
Sposób przygotowania:
Na pokrywie kielicha umieść miskę. Odważ w niej 220 gramów przesianej przez sito mąki pszennej, 50 gramów wiórków kokosowych, łyżeczkę sody, łyżeczkę cynamonu i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia. Miskę odstaw na bok. Na pokrywie kielicha umieść małą miskę. Odważ w niej 170 gramów oleju. Miskę odstaw na bok.
Otwórz kielich. Dodaj 60 gramów orzechów włoskich. Zamknij kielich pokrywą z korkiem. Rozdrabniaj przez 4 sekundy z prędkością 12 obrotów wstecznych. Otwórz kielich. Zawartość kielicha przesyp do miski z mąką za pomocą szpatułki. Zrób to dokładnie, aby dobrze oczyścić kielich. W kielichu zamontuj rózgę. Do kielicha dodaj 2 jajka i 1 szczyptę soli. Zamknij kielich pokrywą bez korka. Ubijaj przez 2 minuty z prędkością 6 obrotów. Otwórz kielich. Dodaj 200 gramów drobnego cukru. Zamknij kielich pokrywą z korkiem. Ubijaj przez 5 minut z prędkością 6 obrotów. W kolejnym kroku będziesz nadal ubijał jajka.
W tym czasie przez otwór w kielichu powoli dodawaj odważony wcześniej olej. Ubijaj przez 2 minuty z prędkością 5 obrotów. Otwórz kielich. Wyjmij rózgę. Zawartość przełóż do miski i odstaw na bok. Umyj i osusz kielich. Rozgrzej piekarnik do 160°C z funkcją termoobiegu.
Do kielicha dodaj 220 gramów marchewki obranej i pokrojonej na mniejsze kawałki. Zamknij kielich pokrywą z korkiem. Rozdrabniaj przez 20 sekund z prędkością 10 obrotów. Otwórz kielich. Zawartość zgarnij za pomocą szpatułki na dno kielicha. Dodaj 100 gramów ananasa obranego i pokrojonego na mniejsze kawałki. Zamknij kielich pokrywą z korkiem. Siekaj przez 10 sekund z prędkością 10 obrotów.
Otwórz kielich. Zawartość zgarnij szpatułką na dno kielicha i dodaj odważoną wcześniej mąkę. Zamknij kielich pokrywą z korkiem. Mieszaj przez 15 sekund z prędkością 4 obrotów wstecznych. Otwórz kielich. Za pomocą szpatułki dodaj odłożoną wcześniej masę jajeczną. Zamknij kielich pokrywą z korkiem. Mieszaj przez 40 sekund z prędkością 8 obrotów wstecznych. Otwórz kielich. Masę przełóż do tortownicy o średnicy 24 cm z dnem wyłożonym papierem do pieczenia. Piecz w piekarniku przez 1 godzinę.
W czasie pieczenia przygotuj krem. Umyj i osusz kielich. Do kielicha dodaj 750 gramów twarogu półtłustego, pokruszonego na mniejsze kawałki. Zamknij kielich pokrywą z korkiem. Miel przez 2 minuty z prędkością 10 obrotów. Miel ponownie przez 2 minuty z prędkością 14 obrotów.
Otwórz kielich. Dodaj 150 gramów cukru pudru, skórkę startą z całej cytryny, uprzednio sparzonej i wyszorowanej, i sok z połowy cytryny. Zamknij kielich pokrywą z korkiem. Miel ponownie przez 1 minutę z prędkością 14 obrotów. Wstaw krem w kielichu lub innym naczyniu do lodówki. Pozostałe orzechy połam w duże kawałki. Odłóż je na bok. Po zakończeniu pieczenia wyjmij ciasto z piekarnika i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
Przetnij ciasto na dwa blaty przy użyciu długiego noża (najlepiej ząbkowanego do pieczywa). Ciasto przełóż wykorzystując 2/3 kremu. Pozostały krem wykorzystaj jako zwieńczenie, dekoruj wcześniej połamanymi orzechami. Wstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny, ale najlepiej smakuje na drugi dzień.
Korzenne ciasto czekoladowo-owsiane z żurawiną
Pyszne i mięciutkie ciasto owsiane z żurawiną i dodatkiem czekolady to świetny pomysł na zdrowy podwieczorek dla całej rodziny.
Składniki:
- 1 g gałki muszkatołowej,
- 2 g mielonego kardamonu,
- 2 g mielonego cynamonu,
- 2 g mielonego imbiru,
- 90 g suszonej żurawiny,
- 2 g sody oczyszczonej,
- 90 g erytrytolu,
- 60 g orzechów nerkowca,
- 260 g gruszek,
- 240 g całych jaj kurzych,
- 220 g bezglutenowych płatków owsianych,
- 90 g gorzkiej czekolady,
- 30 g masła klarowanego Ghee,
- 2 g bezglutenowego proszku do pieczenia.
Sposób przygotowania:
Do kielicha dodaj 220 gramów płatków owsianych. Miel 1 minutę z prędkością 20 obrotów. Przełóż do miski i dodaj 1/2 łyżeczki sody, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1 łyżeczkę cynamonu, 1 łyżeczkę kardamonu, 1 łyżeczkę imbiru. Wszystko wymieszaj i odstaw.
Do kielicha dodaj 260 gramów gruszki obranej i pozbawionej gniazd nasiennych, pokrojonej w ćwiartki. Siekaj 8 sekund z prędkością 8 obrotów. Przełóż do miski.
Na pokrywie kielicha umieść miskę z gruszką, odważ w niej 90 gramów suszonej żurawiny. Rozgrzej piekarnik do 180℃ z funkcją termoobiegu. Do kielicha dodaj 90 gramów połamanej gorzkiej czekolady i 60 gramów nerkowca. Siekaj 20 sekund z prędkością 12 obrotów. Przełóż do miski z gruszką i wymieszaj. Umyj i osusz kielich.
W kielichu zamontuj rózgę. Dodaj 4 jajka i 90 gramów erytrytolu. Ubijaj 7 minut z prędkością 7 obrotów. Pod koniec ubijania dodaj 1 łyżkę miękkiego masła klarowanego Ghee Foods by Ann. Do kielicha dodaj zmielone płatki z przyprawami. Mieszaj 10 sekund z prędkością 4 obrotów. Dodaj gruszkę i mieszaj 25 sekund z prędkością 4 obrotów wstecznych. Gotową masę przełóż do tortownicy o średnicy 24 cm wyłożonej papierem do pieczenia i piecz 40 minut.
Podawaj po wystudzeniu
Sernik pistacjowy
Lekki i delikatny sernik pistacjowy o wyszukanym smaku z chrupiącym spodem. Na pewno przypadnie do gustu nie jednemu łasuchowi.
Składniki:
- 150 g śmietanki 30%,
- 500 g twarogu,
- 500 g mascarpone,
- 400 g pasty pistacjowej,
- 100 g masła ekstra,
- 300 g całych jaj kurzych,
- 200 g herbatników,
- 100 g skrobi ziemniaczanej.
Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 130 stopni. Na dole umieść głęboką blachę z wodą. W kielichu miel 100 gramów masła i 200 gramów herbatników przez 1 minutę z prędkością 10 obrotów. Dno okrągłej tortownicy o średnicy 24 cm, wyłóż papierem do pieczenia, przełóż równomiernie zmielone herbatniki z masłem. Ugnieć łyżką twardy spód. Przełóż do lodówki. Do kielicha włóż 400 gramów pasty pistacjowej i 150 gramów śmietanki. Rozpuszczaj przez 2 minuty z prędkością 4 obrotów w temperaturze 60 stopni. Dodaj pozostałe składniki: 500 gramów twarogu, 500 gramów mascarpone, 5 jajek i 100 gramów skrobi ziemniaczanej. Mieszaj przez 7 minut z prędkością 6 obrotów.
Zawartość kielicha przelej do tortownicy z wcześniej przygotowanym spodem. Delikatnie uderz tortownicą o blat, aby z masy serowej wybić pozostałe pęcherzyki powietrza, należy robić to ostrożnie. Tortownicę umieść na ruszcie zamontowanym na 1/3 wysokości piekarnika tuż nad blachą z wodą. Piecz godzinę. Po upłynięciu czasu sprawdź czy sernik nie klei się do palca delikatnie dotykając środka. W razie potrzeby wydłuż czas pieczenia o 10-15 minut. Wyłącz piekarnik, lecz nie wyciągaj sernika jeszcze przez 10 minut. Wyjmij na blat, pozostaw do wystudzenia, włóż do lodówki na minimum 4-6 godzin.
Zobacz także:
- Robisz z dziećmi świąteczne pierniczki? Uważaj na te składniki
- Ciastka orzeszki, czyli tradycyjna przekąska bożonarodzeniowa. Jak uzyskać ten niesamowity kształt orzecha włoskiego?
- Słodkości na Święta. Włoskie tiramisu? Czemu nie!
Źródło: Jakub Reszka
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News