Rozgrzewająca herbata na jesienne i zimowe wieczory. Jak przyrządzić ją zgodnie ze wskazówkami dietetyka?

Herbata z rozgrzewającymi dodatkami
Herbata jesienna
Źródło: Archiwum prywatne Magdaleny Adamczak
Sezon jesienno-zimowy większości z nas kojarzy się z nieprzyjemnym chłodem oraz długimi wieczorami, spędzanymi w domowym zaciszu. W tym szczególnym czasie warto zatroszczyć się o zdrowy jadłospis, który pozwala uniknąć infekcji, ale i skutecznie uporać się z wyziębieniem organizmu. Podstawę takiego menu powinny stanowić pożywne potrawy, ale także aromatyczne, rozgrzewające napoje. Herbata z przyprawami doskonale sprawdzi się jako dodatek do posiłku, uprzyjemni też niejeden filmowy seans czy spotkanie w gronie przyjaciół.

Rozgrzewająca herbata - co do niej dodać?

Z początkiem jesieni zmienia się nie tylko pogoda, ale i nasze upodobania kulinarne. Kiedy za oknami widzimy zachmurzone niebo, a słupek rtęci na termometrze skutecznie zniechęca nas do wychodzenia na zewnątrz, chłodne i orzeźwiające napoje ustępują miejsca gorącym naparom.

Podstawę rozgrzewających herbat stanowią aromatyczne dodatki, które wyróżniają się wyjątkowymi walorami smakowymi, ale i cennymi właściwościami leczniczymi. Urozmaicony nimi napój ma szansę przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom. Jesienią i zimą dobrze jest mieć pod ręką przyprawy, takie jak cynamon, kurkuma, goździki czy anyż. Domowe zasoby warto też na bieżąco uzupełniać cytrynami, pomarańczami, miodem oraz świeżym imbirem.

Przepis na rozgrzewającą herbatę

Wzbogacanie ziołowych naparów szczyptą przypraw i kilkoma plasterkami świeżych owoców pozwala rozkoszować się wyjątkowym smakiem, ale niesie za sobą także inne korzyści. Aromatyczne dodatki wpływają na zwiększenie odporności organizmu, a ich regularne spożywanie pozwala uniknąć wyziębienia, spowodowanego nieprzyjemną, jesienną aurą. Przekonuje o tym Magdalena Adamczak, doświadczony dietetyk kliniczny i specjalista zdrowia publicznego. Jak przygotować herbatę, która uprzyjemni nam chłodne wieczory?

Składniki:

  • 300 ml naparu ulubionej herbaty, na przykład białej lub owocowej;
    •  łyżka miodu lipowego;
      • szczypta startego imbiru;
        • 2-3 plastry pomarańczy, cytryny (wedle uznania);
          • gwiazdki anyżu, goździki - kilka sztuk dla ozdoby i aromatu. 

            Przygotowanie:

            1. Wybrany rodzaj herbaty zaparz w wysokim, szklanym naczyniu.
              1. Korzeń imbiru obierz za pomocą łyżeczki (w ten sposób pozbędziesz się niechcianej skórki i z łatwością dotrzesz do trudno dostępnych zakamarków byliny), a następnie zetrzyj na drobnej tarce lub za pomocą rozdrabniacza do czosnku.
                1. Imbir i pozostałe dodatki dodaj do herbaty. Starannie wymieszaj. Gotowe!

                  Zobacz także:

                  Zegar herbaciany. Jakie ziółko rano, a jakie wieczorem?

                  Zegar herbaciany. Jakie ziółko rano, a jakie wieczorem?
                  Źródło: Dzień Dobry TVN

                  Autor: Magdalena Brzezińska

                  Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne Magdaleny Adamczak

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości