Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia możesz zacząć już dzisiaj. Nie żartujemy

Dżem śliwkowy
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia zacznij już dzisiaj. Nie żartujemy
Źródło: Stefan Tomic/Getty Images
Jeszcze wakacje się nie skończyły, lato trwa w najlepsze, a my już myślimy o świętach? Zdecydowanie! Kto uwielbia piernik bożonarodzeniowy, z pewnością nie będzie zdziwiony. Sierpień to sezon na śliwki, a jak śliwki - to idealny czas na robienie powideł do tego pysznego świątecznego ciasta. Przedstawiamy wam ultra prosty przepis na powidła, które będą idealnym nadzieniem do piernika. Przyrządza się je raz dwa i można znów cieszyć się wakacjami.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Owoce

 Doktor Hanna Stolińska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Truskawkowe menu
Truskawkowe menu

Powidła czy dżem do piernika bożonarodzeniowego?

Tradycyjnie do piernika bożnoarodzeniowego dodaje się powidła, ale i dżem ze śliwek nie będzie złym wyborem. Chodzi przede wszystkim o to, aby nawilżyć ciasto, które podczas pieczenia robi się wybitnie twarde. Wypieczony piernik, przełożony dżemem bądź powidłami, powoli nasiąka wilgocią z niego. Stąd też gruba warstwa owocowego nadzienia robi się znacznie cieńsza podczas leżakowania, a całość nabiera niepowtarzalnego aromatu.

Pyszne powidła warto przygotować zawczasu, aby mieć czym przełożyć piernik. Z pewnością będzie on smaczniejszy niż z kupnym dżemem, a do tego możemy się pochwalić jeszcze bardziej niezwykłym ciastem. Zatem jak przygotować pyszne powidła?

Ultra prosty przepis na powidła do piernika

Z tego przepisu korzystam w domu od lat. Chociaż, jak to powidła, będą się długo gotować, to przygotowanie całości nie wymaga od nas dużo uwagi.

Składniki:

  • 5 kg śliwek (najlepiej sprawdzą się węgierki),
    • 5 łyżek cukru,
      • 5 łyżek octu.

        Sposób przygotowania:

        Śliwki dokładnie myjemy, a następnie pozbywamy się pestek. Najlepiej, jeśli przy tym przekroimy je na połówki. Owoce przekładamy do rondla z grubym dnem, najlepiej z nieprzywierającą powłoką. Zasypujemy 5 łyżkami cukru i 5 łyżkami octu. Nastawiamy najmniejszy możliwy ogień i tak zostawiamy. Pod żadnym pozorem nie mieszamy. Śliwki będą się powoli zapiekać przez 5-6, a nawet do 8 godzin. Wyciekający z nich sok sprawi, że nie przywrą.

        Tak przygotowane powidła będą wyjątkowe, ponieważ część owoców zapiecze się ze skórką, a inne rozpadną. W ten sposób zachowamy nieco kształtu ze śliwek.

        Nie ma konieczności dodawania przypraw, takich jak cynamon, goździki czy kardamon, chociaż oczywiście można, ale jeśli będziemy powidłami przekładać piernik - to samo ciasto ma wystarczająco dużo przypraw i smaku.

        Zobacz także:

        Autor: Teofila Siewko

        Źródło zdjęcia głównego: Stefan Tomic/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości