Święta już dosłownie za parę dni. Przygotowania w naszych domach nabierają tempa i obejmują głównie przygotowanie świątecznych potraw. Jednym z dań, które doskonale sprawdzi się w tym czasie, jest pasztet. Można go zrobić w wielu wariantach, zarówno z mięsem, jak i po wegetariańsku. A może zdecydujecie się na pasztet z ryby?
Pasztet wege z suszonymi pomidorami
Składniki:
- 300 g ciecierzycy ugotowanej lub z puszki, odsączonej z zalewy,
- pół słoika suszonych pomidorów,
- 70 g płatków owsianych,
- 200 g cebuli,
- 5 ząbków czosnku,
- 150 g selera,
- 2 jajka,
- suszone pomidory w przyprawie,
- sól czosnkowa,
- pieprz, sól do smaku,
- oregano,
- zioła prowansalskie,
- pestki słonecznika do posypania pasztetu przed pieczeniem.
Przygotowanie:
Cebulę i czosnek drobno kroimy i podsmażamy na oliwie z suszonych pomidorów (ok 30 g) w dużym rondlu (muszą się w nim zmieścić inne składniki pasztetu). Następnie dodajemy seler starty na tarce i dusimy ok 10-12 minut pod przykryciem. Odstawiamy rondel do ostygnięcia. Następnie dodajemy resztę składników (oprócz suszonych pomidorów) i rozdrabniamy blenderem, tak by powstała miękka konsystencja z odrobiną większych grudek ciecierzycy (nie może być ich za dużo, dosłownie kilka). Smarujemy formę keksówkę masłem i posypujemy bułką tartą. Napełniamy ją połową masy i układamy pocięte suszone pomidory. Przykrywamy resztą masy, wyrównujemy na wierzchu i posypujemy pestkami słonecznika. Wstawiamy do nagrzanego na 180 stopni piekarnika i pieczemy od 60 do 80 minut, w zależności od mocy piekarnika. Sprawdzamy pod koniec pieczenia wykałaczką, czy pasztet jest już gotowy. Do wykałaczki nie powinny przyklejać się cząstki pasztetowej masy.
Prosty pasztet mięsny w słoiku - przepis
Składniki:
- kilogram łopatki mielonej,
- 400 g wątróbki drobiowej zmielonej,
- 3 cebule,
- 4 liście laurowe,
- 5 ząbków czosnku,
- łyżeczka soli,
- 2 łyżki masła klarowanego,
- 4 ziela angielskie,
- przyprawy: łyżeczka majeranku, łyżeczka pieprzu cytrynowego, łyżeczka słodkiej papryki, łyżeczka papryki wędzonej, ½ łyżeczki kminu rzymskiego,
- 0,7 wywaru do gotowania mięsa.
Przygotowanie:
Mięso z łopatki wkładamy do wywaru, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie, gotujemy przez 40 minut. Obok w garnku gotujemy wątróbkę przez 20 minut. To ważne by nie gotować razem, gdyż mięso będzie gorzkie. Na patelni rozgrzewamy masło i bardzo drobno posiekaną cebulę oraz czosnek. Podsmażamy aż cebula się zeszkli. Przerzucamy mięso do miski wraz z cebulą i czosnkiem. Dodajemy przyprawy i wywar, z którym gotowało się mięso - na początek jedną szklankę. Miksujemy całość na gładką masę. Dodajemy sól i resztę przypraw. Pasztet przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy przez 15 minut, na przykład w piekarniku.
Pieczarkowy pasztet wegański do smarowania
Składniki:
- 10 pieczarek,
- duża czerwona cebula,
- szklanka ugotowanej zielonej ciecierzycy,
- 5 ząbków czosnku,
- 2 łyżki ciemnego sosu sojowego,
- łyżeczka papryki wędzonej,
- łyżeczka soli,
- łyżeczka czosnku niedźwiedziego w przyprawie,
- łyżka oleju rzepakowego,
- bagietka do smarowania,
- ogórki kiszone.
Przygotowanie:
Cebulę i pieczarki drobno siekamy. Podsmażamy na oleju na patelni. Pieczarki muszą całkowicie odparować wodę. Całość przerzucamy do blendera, dodając soczewicę, przyprawy, sos sojowy. Miksujemy na gładką masę. Dodajemy wodę, jeśli masa będzie zbyt mało pulchna. Następnie smarujemy pasztetem bagietkę. Na wierzch układamy ogórka kiszonego.
Pasztet z dorsza - przepis Darii Ładochy
Składniki:
- kilogram dorsza bez skóry, zmielonego,
- 500 g łososia bez skóry, zmielonego,
- 2 łyżki sosu sojowego,
- łyżka ciemnego sosu sojowego,
- łyżka sosu ostrygowego,
- łyżka soli,
- 3 trawy cytrynowe, zmiażdżone i pokrojone na mniejsze kawałki,
- 3 liście limonki kaffir,
- łyżka żółtej pasty curry,
- 3 jajka,
- ½ szklanki ryżu,
- 3 szalotki,
- do podania: zielona sałata karbowana, jajka na miękko, kolendra, szczypiorek drobny, sezam jasny, orzechy ziemne prażone.
Przygotowanie:
Do garnka wkładamy rybę, dodajemy sosy, posiekaną szalotkę i trawę cytrynową. Zalewamy wodą i gotujemy 30 minut. Ryż jaśminowy gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Mięso bez trawy cytrynowej przekładamy do malaksera. Dodajemy ryż, sól, pastę curry, ryż i żółtka. W osobnej misce ubijamy białka. Dodajemy do zmiksowanej ryby i delikatnie mieszamy łyżką. Wstawiamy do piekarnika nastawionego na 180 stopni i pieczemy przez godzinę. Podajemy z jajkiem na miękko, na sałacie ze szczypiorkiem i sezamem. Zobacz także:
- Pasztet z grochu łuskanego
- Pasztet mięsny i wegetariański, kapusta z grzybami i rosół. Przepisy Jana Kuronia
- W kuchni bez glutenu: pasztet z wątróbek
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Daria Ładocha
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News