Idealna gęstość żurku
Żurek ma nie tylko charakterystyczny kwaśny smak, ale również odpowiednią konsystencję. Powinien być odpowiednio gęsty - jak płynna śmietanka 30%. Inne zupy są wodniste, jednak nasza wielkanocna potrawa nie powinna. Co zrobić jeśli wyjdzie za rzadka?
Dalsza część materiału znajduje się pod materiałem wideo
Wielkanocne dekoracje
Za to, jak gęsty jest żurek, odpowiada ilość wody w stosunku do ilości zakwasu. Jeśli będzie to zbyt duża proporcja, zupa będzie lejąca się. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jak zagęścić żurek?
Pierwszą techniką jest dodanie kolejnej porcji zakwasu. Jeśli nie mamy już własnego, możemy skorzystać ze sklepowych opcji. Dobrym pomysłem jest skuszenie się po wersję bio.
Jeśli jednak zupa jest idealna w smaku i martwimy się, że zrobi się zbyt kwaśna po dodaniu kolejnej porcji zakwasu, można wykorzystać inny trik. W takiej sytuacji odlewamy około 200 ml zupy, studzimy i dodajemy do odlanego wywaru mąkę pszenną lub żytnią. W zależności od tego, jak gęstą chcemy zupę, będzie potrzeba więcej mąki. Na początek można zacząć od 3-4 kopczastych łyżek. Miksturę mieszamy, aby nie było grudek i dodajemy do reszty dania. Całość zagotowujemy i gotowe.
Jeśli zupa po dodaniu mąki straci swój aromat, można ją ponownie doprawić, dodać odrobinę zakwasu lub tartego chrzanu. Ostatni składnik nada jej niepowtarzalnej ostrości.
Zobacz także:
- Żurek Magdy Gessler. Oto przepis na pyszną, wielkanocną zupę
- Żurek doskonały – o czym należy pamiętać, aby wielkanocna zupa była przepyszna?
- Żurek pasteryzowany w słoikach z przepisu Sylwii Garskiej
Autor: Teofila Siewko
Źródło: beszamel.se
Źródło zdjęcia głównego: Roman Starchenko/Getty Images