Ćwikła towarzyszy nam od wieków. Jak przygotować pyszny dodatek na święta?

Ćwikła w miseczce
Ćwikła towarzyszy nam od wieków. Jak przygotować pyszny dodatek na święta?
Źródło: Image Professionals GmbH/Getty Images
Ćwikła to jeden z pierwszych dodatków przygotowywanych w Polsce już od XVI wieku. Wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, a dla wielu jest nieodłącznym symbolem świąt, np. Wielkanocy. Jak ją przygotować? Poznaj dwa sposoby na zrobienie ćwikły - szybki przepis i wersję tradycyjną.

Z czego robi się ćwikłę?

Ćwikłę przygotowuje się z buraków ćwikłowych i chrzanu. To główne składniki tego dodatku, który bywa nazywany sałatką. Ponadto ćwikłę doprawia się sokiem z cytryny, solą, cukrem, a także kminkiem. Można też dorzucić jabłka winne, ocet, natkę pietruszki, goździki, a nawet dolać czerwone wytrawne wino. Najczęściej stosowana jest jako dodatek do mięs i podawana podczas świąt.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Triki kuchenne

Źródło: Dzień Dobry TVN
W marcu jak w garncu – testujemy kuchenne triki
W marcu jak w garncu – testujemy kuchenne triki
Sprawdzamy internetowe triki
Sprawdzamy internetowe triki
W marcu jak w garncu
W marcu jak w garncu
Patent na szypułkowanie truskawki za pomocą słomki
Patent na szypułkowanie truskawki za pomocą słomki
Sprawdzamy kuchenne triki
Sprawdzamy kuchenne triki

Co ciekawe, dawniej słowo ćwikła oznaczało... buraka. Potem nazwa ta przylgnęła do jednej z odmian, a teraz oznacza już konkretnie przystawkę w formie tartych buraków z chrzanem. Stąd też bywa nazywana ćwikłą lub ćwikłą z chrzanem (jako gwarowe rozumienie terminu "ćwikła").

Ćwikła bożonarodzeniowa a ćwikła wielkanocna - czym się różnią?

Wbrew pozorom ćwikła na Boże Narodzenie i na Wielkanoc w większości przypadków się nie różni. Część osób do wiosennej wersji dodaje jabłka, aby nieco "odświeżyć smak", ale najczęściej wykorzystywane są dokładnie te same składniki i sposoby. Zatem jak zrobić pyszną ćwikłę?

Jak przygotować ćwikłę? Poznaj prosty przepis

Najszybszą metodą na przygotowanie ćwikły jest skorzystanie z gotowych chrzanów. Takie można dostać w sklepie w słoiczkach. W zależności od tego, jak ostrą chcemy ćwikłę, dodajemy buraki w stosunku 1:1, 1:2 czy nawet 1:3.

Buraki ćwikłowe, okrągłe, które są intensywnie czerwone, gotujemy w skórkach. Kiedy zmiękną obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Następnie do buraków dodajemy gotową już mieszankę chrzanu tartego i ewentualnie doprawiamy do smaku.

Przepis na tradycyjną ćwikłę z ucieranym chrzanem

Do bardziej tradycyjnej ćwikły będziemy potrzebować:

  • 2 korzenie chrzanu,
    • kilogram buraków ćwikłowych,
      • 2-3 łyżeczki octu winnego,
        • sól, cukier,
          • opcjonalnie: jedno jabłko.

            Buraki gotujemy w skórce. Dopiero po ugotowaniu obieramy - w ten sposób szybciej oczyścimy warzywo. Następnie ścieramy na tarce o drobnych oczkach i odsączamy z soku.

            Chrzan oczyszczamy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach, aby powstała pulpa. Dodajemy chrzan do buraków, dokładnie mieszamy i doprawiamy.

            Jeśli planujemy dodać jabłko, obierzmy je ze skórki i tarkujemy. Następnie dodajmy do mieszanki i dopiero wtedy doprawiajmy. Aby jabłko nie zmieniało koloru, możemy dodatkowo dodać 2-3 łyżki soku z cytryny.

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Zobacz także:

            Autor: Teofila Siewko

            Źródło: ekologia.pl/przepisy.pl

            Źródło zdjęcia głównego: Image Professionals GmbH/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości