Przepisy kulinarne

Dlaczego ciasto na pizzę nie wychodzi? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Osoba wyrabiająca ciasto na pizzę
mediaphotos/Getty ImagesDlaczego ciasto na pizzę nie wychodzi? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Przygotowanie idealnej pizzy wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Podczas wyrabiania samego ciasta można popełnić błędy, przez które danie będzie zbyt wilgotne lub zwyczajnie niesmaczne. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać i jakich błędów unikać podczas robienia domowej pizzy.

Błędy przy wyrabianiu ciasta na pizzę

Kiedy wyrabia się ciasto na pizzę, potrzebne są dobrej jakości, świeże drożdże. Jeżeli upłynął termin ważności lub po otwarciu widać, że się zeschły, lepiej sięgnąć po nowe. Także mrożone drożdże nie nadają się do wyrabiania pizzy. Ciasto wyrabiane na takich spulchniaczach nie tylko może nie wyrosnąć, ale także może być bardzo niesmaczne. Lepszym sposobem jest zamrożenie ciasta na pizzę niż samych drożdży.

Kolejnym błędem podczas wyrabiania ciasta jest dodawanie zbyt gorącej wody, która zamiast uaktywnić drożdże, może je zabić, przez co ciasto w ogóle nie wyrośnie. Najlepiej jest dodawać mleko lub wodę o maksymalnej temperaturze 40 stopni.

Kuchnia Andrzeja Polana

Pizza a la Polan
Pizza a la PolanDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jeśli podczas wyrabiania ciasta będziemy zbyt niecierpliwi, to można doprowadzić do sytuacji, w której ciasto źle wyrośnie - upieczone będzie twarde i nieelastyczne, bardziej jak maca niż spód do pizzy. Dobrze jest trzymać się zasady 30 minut w 30 stopniach. W tym celu można nagrzać piekarnik do 50 stopni, wyłączyć grzanie, wstawić rosnące ciasto i zostawić uchylone drzwiczki. Po 30 minutach całość będzie wyrośnięta i elastyczna.

Błędy przy pieczeniu pizzy

Podczas pieczenia najczęstszym błędem jest wyłożenie na ciasto zbyt dużej wilgotnych dodatków, np. pieczarek, oliwek w zalewie, sosów. Przez to ciasto może być rozmoknięte i niedopieczone. Jeśli planuje się dużą ilość sosów, serów lub innych wilgotnych składników, to warto ciasto podpiec przed ich nakładaniem. Wystarczy 5-10 minut, aby na wierzchniej warstwie powstała cienka, lekko utwardzona skorupka. Wtedy można spokojnie nakładać sos pomidorowy, śmietanowy, a nawet beszamel.

Podobny efekt rozmoknięcia może dać zbyt duża ilość składników ułożonych grubą warstwą. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o ustawieniu w piekarniku dolnego grzania, zmniejszenia nieco temperatury, ale wydłużenia czasu pieczenia.

Temperatura i czas pieczenia odgrywają kluczową rolę - w im wyższej temperaturze pieczemy, tym krócej należy piec. Zbyt długie wypiekanie, np. 25-35 minut w temperaturze 200-220 stopni sprawi, że pizza będzie nie tyle krucha, co wręcz twarda. Optymalnym czasem jest pieczenie 15-20 minut w 180 stopniach. Jeśli temperaturę zmniejszymy, wtedy wydłużyć trzeba czas i odwrotnie.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: mediaphotos/Getty Images

Pozostałe wiadomości