W polskich lasach właśnie rozpoczął się sezon grzybowy. Jednak ten pyszny składnik obecny jest nie tylko w rodzimych przepisach, ale też na przykład w kuchni włoskiej. Matteo Brunetti pokazał w kuchni Dzień Dobry TVN kilka propozycji dań, w których grzyby grają pierwsze skrzypce. Warto wypróbować je we własnej kuchni.
Kucharz przygotował grzybowe risotto, makaron z grzybowym ragu i orzechami, bruschettę grzybową oraz lasagne z grzybami.
Risotto grzybowe
Składniki:
- 320 g ryżu do risotto,
- 25 g suszonych grzybów,
- 250 g grzybów Portobello,
- 80 g sera Parmigiano,
- natka pietruszki,
- świeży rozmaryn,
- 4 ząbki czosnku,
- 60 g specku lub prosciutto,
- 60 g masła,
- sól, pieprz, oliwa,
- cebula,
- 100 g białego wina,
- limonka.
Przygotowanie:
Na początku należy posiekać natkę pietruszki. Później ugotować w wodzie suszone grzyby i gdy będą miękkie, wyciągnąć je i posiekać. Następnie posiekać drobno również czosnek oraz celubę i zetrzeć ser Parmigiano. Grzyby Portobello kroić w plastry i smażyć na oliwie na dużym ogniu, razem z rozmarynem i czosnkiem, aż będą przyrumienione. Następnie do garnka wlać sporą ilość oliwy z oliwek, dodać siekaną cebulę i ryż, a potem smażyć i mieszać, aż się zeszkli (na średnim ogniu).
Dolać białe wino i poczekać, aż alkohol odparuje, cały czas mieszając ryż. Później dolać chochlę wywaru z suszonych grzybów. Gotować, aż się zredukuje. Następnie dolać kolejną chochlę i dalej gotować oraz mieszać, aż będzie al dente. Po zgaszeniu palnika dodać grzyby, natkę pietruszki, masło, ser Parmigiano, połowę specku i wymieszać całość. Risotto wyłożyć na talerze, posypać pozostałymi grzybami, serem Parmigiano, speckiem, startą skórką z limonki.
Makaron z ragu grzybowym i orzechami
Składniki:
- 500 g makaronu Rigatoni,
- marchewka,
- 3 gałązki selera naciowego,
- cebula,
- 150 g orzechów włoskich,
- 2 ząbki czosnku,
- 40 g suszonych pomidorów,
- łyżka koncentratu pomidorowego,
- 60 g czerwonego wina,
- 500 g passaty pomidorowej,
- 700 g mixu grzybów Portobello (prawdziwki, kurki itd),
- chilli,
- świeża mięta do dekoracji,
- sól, pieprz, oliwa,
- 60 g sera Parmigiano.
Przygotowanie:
Marchewkę, cebulę, seler naciowy oraz orzechy włoskie drobno pokroić. Grzyby wyczyścić oraz pokroić w kosteczkę lub po prostu w kawałeczki. Do dużego garnka wlać sporą ilość oliwy z oliwek, dodać rozbity czosnek, marchewkę, seler, cebulę i grzyby. Smażyć i mieszać, aż grzyby się przyrumienią. Następnie wlać czerwone wino i poczekać, aż alkohol odparuje. Przyprawić solą oraz pieprzem, a następnie dodać passatę pomidorową. Gotować na małym ogniu, aż się zredukuje na gęsty sos (ok. 1 godzina). Przyprawić solą i pieprzem. Ugotować makaron al dente. Wymieszać go z sosem i udekorować miętą.
Bruschetta grzybowa
Składniki:
- 2 ciabatty,
- 250 g ricotty,
- 250 g kurek,
- świeży tymianek,
- chilli,
- 4 ząbki czosnku,
- miód,
- skórka ze świeżej cytryny,
- masło,
- 40 g sera Parmigiano.
Przygotowanie:
Pokroić ciabatty na poł. Na dużej patelni rozgrzać 1-2 łyżki masła, dodać chilli, zbity czosnek oraz tymianek i smażyć, cały czas mieszając. Dodać do tego kurki i nadal smażyć, aż się ładnie przyrumienią. Przyprawić solą i pieprzem. Wyłożyć wszystko i na tej samej patelni położyć pieczywo. Smażyć na średnim ogniu, aż będzie złoty i chrupiący. Posmarować ciabatty serem ricotta, dodać kurki i jeszcze trochę świeżego tymianku, skórkę z cytryny i miód. Zetrzeć ser parmigiano na koniec.
Lasagne grzybowe
Składniki:
- płatki makaronowe do lasagne,
- 2 mozzarelle,
- 500 g ricotty,
- 60 g sera Parmigiano,
- 80 g sera Gorgonzola,
- 200 g podgrzybków lub innych świeżych szlachetnych grzybów,
- 100 g kurek,
- 150 g pieczarek,
- 4 ząbki czosnku,
- świeży tymianek,
- świeży rozmaryn,
- natka pietruszki,
- 50 g białego wina,
- 50 g masła,
- sól, pieprz, oliwa.
Składniki beszamelu:
- 500 g mleka,
- 50 g masła,
- 50 g mąki,
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa.
Przygotowanie:
Wyczyścić grzyby. Na dużą patelnię wlać sporą ilość oliwy z oliwek, dodać rozbity czosnek, trochę rozmarynu i tymianku. Smażyć przez kilka minut. Pieczarki pokroić plasterki, a podgrzybki w grube plastry. Następnie smażyć pieczarki i kurki razem, aż będą przyrumienione. Odłożyć je, a potem smażyć plastry podgrzybków, też aż będą ładnie przyrumienione. Przyprawić całość solą oraz sporą ilością pieprzu. Natkę pietruszki drobno posiekać.
Aby zrobić beszamel, do rondelka nałożyć masło, dodać mąkę i smażyć mieszając, aż nabierze koloru. Dolać mleko i gotować, cały czas mieszajć trzepaczką, aż lekko zgęstnieje. Zgasić palnik, dodać sól, pieprz i gałkę muszkatołową do smaku.
Płatki makaronu ugotować w wodzie, króciutko, około 1-2 minuty wystarczy. Układami w brytfannie warstwę lasagne, a także dodajemy trochę beszamelu na płatki. Na to znowu lasagne i ponownie beszamel. Później znowu makaron, a na niego grzyby, trochę mozzarelli i startego Parmigiano. Powtórzyć kilkukrotnie, tworząc kolejne warstwy. Na sam wierzch wyłożyć resztę grzybów, beszamelu i serów. Piec w temperaturze 200 stopni przez 25-30 minut. Wyciągnąć i posypać natką pietruszki, a także udekorować grzybami i serem Parmigiano.
Zobacz także:
- Idealnie kremowy makaron Rozkosznego z kurkami. Jeden ze składników jest zaskakujący
- Matteo Brunetti i jego włoskie przepisy na dania z kurkami
- Jesienne dania z grzybów - poznaj przepisy Piotra Kucharskiego
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Matteo Brunetti
Źródło zdjęcia głównego: East News/Michał Woźniak