Ciasto na muffinki - jak przygotować babeczki angielskie i amerykańskie?

Muffinki z borówkami amerykańskimi.
Verdina Anna/Getty Images
Źródło: Moment RF
Do ciasta na muffinki możesz dodawać dowolne owoce, orzechy lub kremy. Dowiedz się, jak wygląda podstawowy przepis na muffinki i czym różnią się od siebie babeczki angielskie i amerykańskie. Koniecznie przygotuj obie wersje w domu i nie bój się eksperymentować ze składnikami.

Muffinki można przygotowywać na różne sposoby, dodając pewne składniki lub rezygnując z nich. Modyfikacji podstawowego przepisu jest całe mnóstwo, warto jednak wiedzieć, jak wyglądały początki tego deseru i jak upiec klasyczne babeczki, które będą idealnym słodkim podwieczorkiem czy przekąską w ciągu dnia. Wyróżnia się dwie podstawowe metody przygotowywania muffinek. Jedna z nich pochodzi z Wielkiej Brytanii, druga natomiast ze Stanów Zjednoczonych. Czym się od siebie różnią? Jak przygotować babeczki według tradycyjnej receptury? Poznaj przepis podstawowy na muffinki angielskie i amerykańskie .

Amerykańskie muffinki – przepis podstawowy z olejem

Amerykańskie muffinki występują w dwóch wersjach: słodkiej i wytrawnej . Tradycyjna słodka wersja opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu owoców, świeżych bądź suszonych, które w naturalny sposób mają osłodzić ciasto. Współcześnie często korzysta się jednak również z cukru i jego substytutów, takich jak miód czy syrop klonowy. Ciasto na muffinki w przepisie podstawowym jest na tyle uniwersalne, że idealnie nadaje się zarówno do wersji deserowej, jak i wytrawnej, nie wymaga też zbyt wielu modyfikacji składników. Cukier wystarczy zamienić na przyprawy, a ewentualne słodkie dodatki na ser, szynkę czy pomidory. Amerykańskie muffinki można jeść również na śniadanie. Świetnie smakują z herbatą, kawą i mlekiem.

Składniki na 12 porcji tradycyjnych, słodkich amerykańskich muffinek:

  • 250 g mąki,
    • 2 jajka,
      • 60 g dowolnego substytutu cukru (ksylitol, miód, syrop klonowy, stewia),
        • 150 ml mleka,
          • ¾ szklanki oleju,
            • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
              • szczypta soli.

                Przygotowanie:

                W dużej misce wymieszaj wszystkie suche składniki, w osobnym naczyniu umieść i zmiksuj na gładką masę wszystkie mokre. Do mąki, soli i proszku do pieczenia powoli wlewaj płynną, zmiksowaną masę, cały czas mieszając. Surowe ciasto wlej przy użyciu dużej łyżki na 2/3 wysokości foremki. Wstaw muffinki do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na około 20 minut.

                Przepis podstawowy na muffinki – możliwe modyfikacje

                Jak zmienić klasyczny przepis? Sprawdź poniższe propozycje.

                Ciasto na muffinki z wanilią i cytryną

                Do ciasta dodaj 1 opakowanie cukru wanilinowego lub naturalne ziarenka wanilii oraz startą skórkę z jednej cytryny. Możesz również wycisnąć świeży sok z cytryny.

                Muffinki z czekoladą i orzechami

                Do suchych składników w misce dodaj 2 łyżki naturalnego kakao, 1 łyżkę cukru trzcinowego i 50 g drobno posiekanej czekolady. Po wypełnieniu foremek ciastem, wierzch muffinek posyp pokruszonymi orzechami laskowymi lub migdałami.

                Amerykańskie babeczki z jabłkami i cynamonem

                Do surowego, przygotowanego do rozlewania ciasta dodaj 1 łyżeczkę cynamonu i posiekane w kostkę nieduże jabłko.

                Muffinki z bananami

                Banany możesz dodać do gotowego ciasta po dokładnym ich zblendowaniu lub tradycyjnie pokroić je w kostkę i wymieszać z surową masą tuż przed wlaniem do foremek.

                Ciasto na muffinki z płatkami owsianymi

                Połowę mąki w przepisie zamień na otręby owsiane. Zamiast mleka użyj kefiru, a do całości dodaj 4 łyżki płatków owsianych i dowolne bakalie lub wykorzystaj gotowe musli ze sklepu.

                Angielskie babeczki – przepis podstawowy

                Główna różnica między muffinkami angielskimi a amerykańskimi polega na sposobie wyrabiania ciasta. Angielskie babeczki w przepisie podstawowym muszą być upieczone z mąki pszennej, z dodatkiem soli, cukru i drożdży. Olej można bez problemu zastąpić masłem lub margaryną, nie ma to bowiem istotnego znaczenia dla końcowego smaku. Co ciekawe, tradycyjne muffinki z Wielkiej Brytanii są o wiele częściej smażone na patelni, a nie pieczone w piekarniku . Kształtem przypominają słodkie bułeczki, ale można przygotować je zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Choć w Europie cieszą się mniejszą popularnością niż babeczki amerykańskie, warto wypróbować je w swojej kuchni. Jak je przygotować?

                Składniki (ilość porcji uzależniona jest od ilości wyciętych z ciasta foremek):

                • 400 g mąki pszennej chlebowej,
                  • 1 łyżeczka suszonych drożdży,
                    • 250 ml mleka,
                      • 50 g masła lub margaryny (po upieczeniu może być wyczuwalna w smaku),
                        • 3 łyżki kaszy manny,
                          • 2 łyżki cukru lub miodu,
                            • ½ łyżeczki soli.

                              Przygotowanie:

                              W małym garnku roztop mleko z masłem, nie doprowadzając do wrzenia. Ściągnij je z ognia i zostaw do delikatnego przestygnięcia. Do miski wsyp przesianą mąkę, cukier, sól oraz dodaj drożdże. Ciasto wyrabiaj przy pomocy miksera, stopniowo dodając do niego ciepłe mleko z masłem. Wyrobione ciasto przykryj ściereczką i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce. Kiedy ciasto urośnie, rozwałkuj je na placek o grubości 1,5-2 cm i wytnij z niego kółeczka (o średnicy maksymalnie 10 cm). Obtocz babeczki w kaszy mannie. Smaż je na patelni około 10 minut, obracając co 2 minuty. Jeśli chcesz przygotować je w piekarniku, ułóż muffinki na blasze i włóż do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na ok.15 minut. Angielskie babeczki podawaj na słodko lub słono – z dżemem, kremem czekoladowym, owocami, bitą śmietaną lub jajkami, szynką i serem.

                              Zobacz wideo:

                              Talerz zdrowego żywienia - napisy
                              Źródło: Dzień Dobry TVN

                              Zobacz także:

                              Autor: Adrian Adamczyk

                              Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

                              podziel się:

                              Pozostałe wiadomości