Przepisy kulinarne

Ranking najpopularniejszych ciastek na świecie. Na liście znalazły się polskie wypieki

Przepisy kulinarne

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tasteatlas.com
Ciastka

Portal Taste Atlas stworzył ranking stu najpopularniejszych ciastek na świecie. Pierwsze miejsca otrzymała Pavlova, czyli rodzaj torciku bezowego wywodzącego się z Australii i Nowej Zelandii. Które desery znalazły się jeszcze na podium? Jakie polskie wypieki zostały docenione?

Czym jest Taste Atlas?

Taste Atlas, czyli Atlas Smaków to interaktywna mapa specjałów kulinarnych z całego świata. Dzięki niej szybko możemy znaleźć potrawy najbardziej charakterystyczne dla danego regionu. Jej pomysłodawcą jest chorwacki dziennikarz i przedsiębiorca Matija Babić. -  Wierzę, że to jest to, czego ludzie chcą od restauracji i podróży - podkreśił w rozmowie z "Time Out Croatia".

Zobacz wideo: Przepisy Andrzeja Polana

Przepisy Andrzeja Polana

Kulinarna podróż z Polanem
Kulinarna podróż z PolanemDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ranking 100. najpopularniejszych ciastek na świecie. Oto pierwsza dziesiątka

Ostatnio twórcy mapy stworzyli ranking 100. najpopularniejszych ciastek. Wiemy już, że pierwsze miejsce należy do Pavlovej. Natomiast w ramach ciekawostki przypomnijmy, że nazwa deseru pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej. Do dziś toczy się spór, czy jako pierwszy przygotował go szef kuchni w Perth, czy Nowozelandczycy w Wellington podczas tournée tancerki. Jedno jest pewne ten torcik bezowy z bitą śmietaną i świeżymi owocami skradł podniebienia na całym świecie.

Tuż za Pavlovą znalazła się Kasutera. To tradycyjny japoński biszkopt zrobiony z cukru, mąki, jajek i syropu skrobiowego. Natomiast podium zamyka austriacki tort Sachera. Ten czekoladowy biszkopt przekładany konfiturą morelową i pokryty polewą z czekolady opracował w 1832 roku Franz Sacher na dworze księcia Metternicha.

Czwarte miejsce należy do kremówki. - To absolutny klasyk wśród deserów Europy Środkowo-Wschodniej. Znany jest pod wieloma nazwami. (...) Uważa się, że początki kremówki sięgają połączenia dwóch kuchni Austro-Węgier. Jednak jego polska nazwa Napoleonka wskazuje, że ten deser mógł prawdopodobnie pochodzić od francuskiego mille-feuille,  innego ciasta, którego dokładne pochodzenie nie jest znane - tłumaczą twórcy rankingu.

Kolejne miejsca w rankingu prezentują się następująco:

  • 5) Tort szwarcwaldzki, inaczej Czarny Las (Niemcy);
  • 6) Sernik nowojorski (USA);
  • 7) Ciasto funtowe (Wielka Brytania);
  • 8) Sernik (Polska);
  • 9) Medovik, miodownik (Rosja);
  • 10)  Cassata (Włochy).

Polskie ciasta docenione w rankingu

Obok sernika z polskich wypieków został doceniony:

  • Mazurek (32. miejsce),
  • piernik (33. miejsce),
  • kremówka (37. miejsce).

Zobacz wideo: Toruń - muzeum piernika, planetarium i dom Kopernika

Toruń - muzeum piernika, planetarium i dom Kopernika
Toruń - muzeum piernika, planetarium i dom Kopernika Toruń to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Są tam m.in. muzeum piernika, który jest symbolem miasta, a także dom Mikołaja Kopernika.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tasteatlas.com

Źródło zdjęcia głównego: Tatsiana Volkava/Getty Images

Pozostałe wiadomości