Porady

Czy do Dubaju trzeba mieć wizę? Wiza do Dubaju dla Polaków – praktyczne informacje o wyjeździe

Porady

Aktualizacja:
Pustynia, a w tle miasto

Dubaj staje się coraz popularniejszym wakacyjnym kierunkiem wśród Polaków. Czy do Dubaju potrzebna jest wiza?

Dubaj leży nad Zatoką Perską. To największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest coraz popularniejsze wśród turystów. Obcokrajowcy z całego świata przyjeżdżają, żeby zobaczyć m.in. nowoczesne, futurystyczne budynki tworzone przez czołowych architektów. Dubaj – czy potrzebna jest wiza, jeśli udajemy się do tego emiratu jako turyści?

Wiza do Dubaju – ile kosztuje?

Osoby wyjeżdżające w celach turystycznych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zastanawiają się, ile kosztuje wiza do Dubaju. Na szczęście Polska od kilku lat należy do grupy państw, której obywatele nie muszą płacić za wizę turystyczną. Wcześniej koszt wizy do Dubaju, ZEA wynosił około 500 zł. Często jednak Polacy wciąż poszukują informacji na temat tego, ile kosztuje wiza do Emiratów Arabskich. Może być to spowodowane czytaniem nieaktualnych artykułów, które wciąż są dostępne w internecie. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące tego, czy musimy płacić za wizę turystyczną, powinniśmy korzystać z oficjalnych informacji dostępnych na stronach internetowych placówek dyplomatycznych.

Wiza Emiraty Arabskie – wiza do Dubaju na lotnisku

Turystyczna wiza do Dubaju – jak ją uzyskać? Jeśli wybieramy się do Dubaju jako turyści, nie musimy przed wyjazdem starać się o specjalne dokumenty. Polacy mogą wjechać do Dubaju na podstawie ważnego paszportu. Okres ważności dokumentu w momencie przekraczania granicy powinien wynosić co najmniej pół roku. Osoby z tymczasowymi paszportami nie będą mogły przekroczyć granicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Turyści mają prawo zostać na terenie ZEA przez maksymalnie 90 dni (w okresie 180 dni).

Oprócz celów turystycznych, Polacy często wybierają się do Dubaju, żeby odwiedzić znajomych i rodziny. Popularne są też wyjazdy w celach kulturalnych i naukowych. W tych przypadkach Polacy również są zwolnieni z obowiązku ubiegania się o wizę do Emiratów.

Procedura otrzymania wizy turystycznej do Dubaju jest bardzo prosta. Gdy przylecimy na międzynarodowe lotnisko w Dubaju, musimy kierować się do specjalnego stanowiska. Urzędnik migracyjny, po okazaniu przez nasz paszportu, wbije do dokumentu bezpłatną wizę wielokrotnego wjazdu, która uprawnia nas do 90-dniowego pobytu. Wiza uzyskana na lotnisku jest ważna przez pół roku.

Wiza turystyczna do Dubaju – na co zwrócić uwagę

Osoby, które posiadają podwójne obywatelstwo, powinny pamiętać o tym, żeby przy wjeździe (i wyjeździe) pokazać paszport wydany przez ten sam kraj. W przeciwnym wypadku podróżnik może spotkać się z nieprzyjemnościami. Z powodów politycznych, osoby, które w paszporcie mają stempel z Izraela mogą spodziewać się dłuższej odprawy paszportowej. W niektórych przypadkach mogą być nawet nie wpuszczone na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Podróż do Dubaju – kiedy się tam wybrać?

Fakt, że turystyczna wiza do Dubaju od kilku lat jest bezpłatna i że nie musimy przechodzić żadnej procedury związanej z wydaniem wizy, wpływa na zwiększona liczbę turystów z Polski i innych europejskich krajów przyjeżdżających do Dubaju na wakacje.

Do Dubaju najlepiej wybrać się w okresie od listopada do marca . W tym czasie temperatury w Dubaju są najniższe – pogoda jest wtedy podobna do naszej późnej wiosny albo wczesnego lata. Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż do Dubaju w lecie, musimy liczyć się z tym, że temperatury mogą osiągać nawet do 50 stopni Celsjusza. Dodatkowo klimat, który panuje w Dubaju, charakteryzuje się bardzo wysoką wilgotnością, co jeszcze bardziej potęguje uczucie gorąca.

Wyjazd do Dubaju – najważniejsze informacje o kulturze

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo muzułmańskie, w którym panuje szariat. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasz ubiór. Mężczyźni nie powinni nosić krótkich spodni, a kobiety krótkich spódnic i bluzek zbytnio odsłaniających ciało. W Dubaju zauważymy, że wiele osób ubiera się w stylu europejskim, jeśli jednak będziemy chcieli pojechać gdzieś dalej, nie powinniśmy zwracać na siebie uwagi zbyt kusym ubiorem. Warto też pamiętać, że publiczne okazywanie uczuć jest co najmniej niemile widziane.

Jeśli wybierzemy się do Dubaju w czasie ramadanu, musimy mieć świadomość, że jedzenie, picie i palenie papierosów w miejscach publicznych jest zabronione od wschodu do zachodu słońca. Spożywanie alkoholu w innych miesiącach może być znacznie utrudnione.

Podsumowując, polscy turyści od kilku lat mogą latać do Dubaju bez wizy, a dokładniej bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o wizę turystyczną. Wybierając się na wakacje do Dubaju, wiza turystyczna jest bezpłatna, a procedura jej otrzymania na przejściach granicznych jest prosta i szybka. Musimy jedynie pamiętać, żeby mieć przy sobie ważny paszport.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości